Eksponat w roli głównej

Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 04.02.2015 16:21

Nowoczesne, ale nie multimedialne. W Muzeum Warszawy o historii miasta opowiedzą pamiątkowe przedmioty.

- Pełna koncepcja wystawy będzie gotowa w lipcu, a w listopadzie chcemy pokazać jej projekt - mówi dyrektor muzeum Ewa Nekanda-Trepka - Pełna koncepcja wystawy będzie gotowa w lipcu, a w listopadzie chcemy pokazać jej projekt - mówi dyrektor muzeum Ewa Nekanda-Trepka
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

W lipcu ma być gotowa pełna koncepcja wystawy stałej, która zostanie zaprezentowana w odnowionej siedzibie Muzeum Warszawy, przy Rynku Starego Miasta. Przygotowuje ją PL Studio Patryka Żurawskiego z Warszawy - zwycięzca konkursu, wraz z zespołem specjalistów z muzeum. Ci ostatni już robią kwerendę i spośród 300 tys. muzealiów wybierają te, które chcą pokazać przyszłym zwiedzającym. Na rozstrzygnięcie czeka też konkurs na opracowanie koncepcji plastyczno-przestrzennej sal wystawowych.

- Prace w muzeum przebiegają dwutorowo - podkreśla dyrektor muzeum Ewa Nekanda-Trepka. - Intensywnie pracujemy nad tym, co pokazać na wystawie stałej, której pierwszą część chcemy otworzyć w kwietniu 2016 r. Z drugiej strony kontynuujemy remont 11 kamienic w Rynku Starego Miasta, gdzie w odnowionej scenerii zaprezentujemy nasze zbiory.

- Mieścimy się w zabytkowej siedzibie, dysponujemy potężną liczbą muzealiów i te atuty wykorzystamy przy tworzeniu odnowionego muzeum. W tym też kontekście będzie ono wyjątkowe na tle otwieranych ostatnio w stolicy muzeów narracyjnych, multimedialnych. Nasze takie nie będzie – mówi dr Jarosław Trybuś, zastępca dyrektora muzeum ds. merytorycznych i równocześnie kierownik zespołu ds. wystawy głównej. - O dziejach Warszawy opowiemy na podstawie przedmiotów, które są autentycznymi świadkami historii tego miasta. Odnowione muzeum będzie jak zabytkowa sekretera z dużą liczbą szuflad, w których będzie można znaleźć skarby gromadzone przez dziesięciolecia.

Na wystawie znajdziemy więc: zbiór warszawskich Syrenek, zabytkowych suwenirów,  blisko 9 tys. pocztówek, widoki Warszawy w malarstwie i grafice, portrety w rzeźbie i malarstwie, ogromny zbiór fotografii, srebra i platery, medale i medaliony, zabytkowe stroje, kolekcję opakowań stołecznych firm, zbiór archeologiczny, rysunków architektonicznych, kartografii, detali architektonicznych z nieistniejących już budynków, a także kolekcję miniatur warszawskich pomników. Zwiedzającym udostępniona będzie odnowiona sala kinowa, biblioteka, czytelnia, sklep z varsavianami, 

W kwietniu przyszłego roku muzeum chce otworzyć dla zwiedzających ok. 40 proc. wystawy. Na pozostałą zaprosi na przełomie 2016/2017 r. Remont, przygotowanie pierwszej części wystawy oraz uzupełnienie muzealnych zbiorów pochłonie 61 mln zł. Projekt uzyskał wsparcie finansowe ze środków unijnych oraz z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.