Miliard na Pragę

Tomasz Gołąb

|

GOSC.PL

publikacja 30.03.2015 18:08

Szmulki, Kamionek, Grochów, Targówek Fabryczny. Ratusz chce wydać aż 1,4 mld złotych na zmiany po prawej stronie Wisły. Odnowiona stara i nowa Praga ma przyciągnąć inwestorów prywatnych.

Miliard na Pragę Ratusz chce wyremontować m.in. lokale, które nie mają miejskiego ogrzewania Tomasz Gołąb /Foto Gość

Inwestycje w nowe budynki oraz dalsza poprawa stanu technicznego i walorów estetycznych historycznych kamienic, które umożliwią rozwój turystyki, kultury, sportu i gospodarki oraz wsparcie mieszkańców - zapowiada warszawski ratusz na Pradze.- To nie tylko inwestycja budowlana, ale przede wszystkim rewitalizacja społeczna w oparciu o silne poczucie tożsamości lokalnej - mówi prezydent Warszawy o planowanych zmianach do 2022 r. na Pradze. - Mam świadomość, że takie procesy zajmują nawet kilkanaście lat, ale to co już zrobiliśmy, korzystnie wpływa na postrzeganie tej dzielnicy - dodaje Hanna Gronkiewicz-Waltz, wymieniając metro, Stadion Narodowy, teatry czy Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Targowej.

Ratusz przedstawił szczegółowy projekt rewitalizacji najbardziej zaniedbanych części Pragi.

- Chcemy dać nowe bodźce do rozwoju tej dzielnicy. To dzięki tym zmianom ma szansę na Pradze pojawić się nowy kapitał prywatny - przekonuje wiceprezydent Michał Olszewski, wyliczając koszty programu. - Zaplanowaliśmy do 2022 r. wydać ok. 925 mln zł z budżetu miasta oraz 298 z budżetów miejskich spółek na cztery rodzaje działań: inwestycję w przestrzeń miejską, turystykę i rekreację, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i zwiększenie udziału mieszkańców Pragi w życiu miasta. Udało się stworzyć unikalny w historii tego miasta projekt, wypracowany wspólnie z biurami miasta ds. kultury, sportu, pomocy społeczenej, czy polityki lokalowej. Zintegrowany Program Rewitalizacji do 2022 roku jest gotowy w 80 proc. Pozostałe 20 proc. to przestrzeń decyzji mieszkańców. Właśnie zaczynamy konsultacje - zapowiedział wiceprezydent Warszawy.

Miliard na Pragę   Metro już zmieniło sytuację mieszkańców Pragi Tomasz Gołąb /Foto Gość Od 2007 r. miasto zainwestowało na Pradze w blisko 800 mieszkań komunalnych, podłączyło 1,5 tys. mieszkań do CO, wybudowało 40 placów zabaw, 38 siłowni plenerowych i 30 stacji Veturilo. Od 2013 roku działają Lokalne Systemy Wsparcia, czyli pomoc dzieciom i młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym.

Teraz działania w ramach nowego programu rewitalizacji skupią się w trzech dzielnicach (Praga-Północ, Praga-Południe, Targówek) na 6 obszarach: Nowa i Stara Praga, Szmulowizna, Kamionek, Targówek Mieszkaniowy i Fabryczny. Łącznie mieszka tam 130 tysięcy osób, czyli tyle, ile np. w całym Płocku.

Właśnie ruszają konsultacje społeczne. W weekendy poprzedzające spotkania mieszkańcy mogą uczestniczyć w spacerach z przewodnikami. Trasy będą przebiegać obok zabytków oraz przez lokalizacje objęte Zintegrowanym Programem Rewitalizacji, który jest współtworzony z mieszkańcami.

Spotkanie otwierające konsultacje odbędzie się 9 kwietnia (czwartek), w godz. 17.30-19.30, Teatr Baj, ul. Jagiellońska 28. Spotkania konsultacyjne: 

Uwagi do proejtku rewitalizacji można zgłaszać do 29 kwietnia 2015 r. na adres: rewitalizacja@um.warszawa,pl

Spotkanie podsumowujące konsultacje odbędzie się 17 czerwca (środa), godz. 17.30-19.30, Teatr Powszechny, ul. Jana Zamoyskiego 20.