Dzień wszystkich wdzięcznych

Tomasz Gołąb

publikacja 07.06.2015 06:51

Po raz 8. obchodzimy ustanowione przez polski episkopat Święto Dziękczynienia. To okazja, by zobaczyć i wesprzeć Świątynię Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Dzień wszystkich wdzięcznych Do ukończenia świątyni potrzeba jeszcze ok. 30-40 mln zł Tomasz Gołąb /Foto Gość

Ósme Święto Dziękczynienia w Wilanowie rozpocznie się 11-kilometrową pielgrzymką z obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej.

Po Mszy św. na nowym placu przed świątynią Opatrzności Bożej zagrają najlepsze chrześcijańskie zespoły, a obok otwarte zostanie Miasteczko dla Dzieci - z konkursami i zabawą dla całej rodziny.

Przez cały dzień, we wszystkich parafiach w Polsce, będzie można złożyć datki na ukończenie Świątyni Opatrzności Bożej, wotum narodu za odzyskaną wolność.

Trawa na ukończonym właśnie placu przed świątynią Opatrzności Bożej zdążyła się zakorzenić. W południe rozsiądą się na niej rodziny z dziećmi, które przybędą po raz ósmy na Święto Dziękczynienia do Wilanowa.

Część pielgrzymów dotrze tu pieszo, w 11-kilometrowej pielgrzymce z obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej, który pielgrzymował przez ostatni rok po archidiecezji warszawskiej. 7 czerwca mieszkańcy Warszawy będą mogli pożegnać Maryję nie tylko maszerując z Nią z pl. Piłsudskiego do Wilanowa, ale także w czasie Mszy św., która w południe zostanie odprawiona przez świątynią, i potem - w czasie cichej adoracji w Panteonie Wielkich Polaków.

Dzień wszystkich wdzięcznych   Dziś w całej Polsce trwa zbiórka do puszek na Świątynię Opatrzności Bożej w Wilanowie Tomasz Gołąb /Foto Gość - Dzień Dziękczynienia to klucz, który otwiera nam drogę do Bożej Opatrzności i wielkiej prawdy, że Bóg opiekuje się nami. Z jednej strony chcemy w tym dniu mówić "dziękuję", ale z drugiej chcemy także zawierzać - siebie i naszych bliskich oraz sprawy ojczyzny Bożej opatrzności. Ta modlitwa dziękczynienia i zawierzenia przekracza nie tylko granice Warszawy, ale także Polski, bo wśród 70 tys. darczyńców wspierających wznoszenie Świątyni Opatrzności Bożej, wotum narodu za odzyskaną wolność, są już wierni z całego świata - mówi kard. Kazimierz Nycz, inicjator Dnia Dziękczynienia. - Różne były przez osiem lat motywy tego dziękczynienia: beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki czy kanonizacja św. Jana Pawła II, ale w tym roku chcemy podkreślić, że to rodzina jest w Kościele przedmiotem szczególnej troski, dlatego chcemy przeżywać to święto pod hasłem: "Królowo rodzin, dziękujemy i zawierzamy" - dodaje metropolita warszawski.

Święto Dziękczynienia rozpocznie się o godz. 8 procesją ze Świętym Wizerunkiem Nawiedzenia Matki Bożej Jasnogórskiej z pl. Piłsudskiego i przejdzie następującymi ulicami: pl. Piłsudskiego - Królewska - Krakowskie Przedmieście - Nowy Świat - pI. Trzech Krzyży - al. Ujazdowskie - Belwederska - Jana lll Sobieskiego - aI. Wilanowska - al. Rzeczypospolitej - Ks. Prymasa A. Hlonda.

Przy kościele Św. Antoniego Marii Zaccarii nastąpi uroczyste przekazanie Świętego Wizerunku. Ostatni odcinek do Świątyni Opatrzności Bożej uczestnicy procesji przejdą w asyście przedstawicieli różnych grup i stanów, w tym przedstawicieli Wojska Polskiego, harcerzy, Episkopatu Polski, duchownych z całego kraju, prezydentów miast papieskich, pocztów sztandarowych, przedstawicieli grup zawodowych, orkiestr, stanów i zrzeszeń. W procesji uczestniczyć będą także darczyńcy z różnych części Polski.

O godz. 12 rozpocznie się Msza święta z uroczystym Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia, której przewodniczyć będzie Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Wśród zaproszonych gości: urzędujący prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, prezydent elekt Andrzej Duda, prezydenci Miast Papieskich oraz przedstawiciele różnych środowisk i instytucji.

Dzień wszystkich wdzięcznych   Wkrótce rozpoczną się prace nad ogrzewaniem i posadzką w świątyni Tomasz Gołąb /Foto Gość Jak co roku po Mszy św. wszyscy będą mogli zapoznać się z postępami prac na budowie Świątyni Opatrzności Bożej. Ukończono właśnie układanie płyt granitowych oraz chodników rzymskich na placu u zbiegu al. Rzeczypospolitej i ul. Ks. Prymasa Augusta Hlonda. Zakończone zostały prace kamieniarskie przy wszystkich portalach i bocznych kaplicach od strony północnej.

- W najbliższych miesiącach planujemy wykonać kolejny bardzo ważny etap prac. Zostanie założone ogrzewanie i marmurowa posadzka, nastąpi zamknięcie świątyni przeszklonymi portalami i drzwiami oraz wypełnienie kopuły dźwiękochłonnymi panelami. Na zewnątrz planujemy zbudować parkingi. Wierzymy, że ten ambitny plan zostanie zrealizowany dzięki ofiarności naszych darczyńców - mówi Piotr Gaweł, prezes zarządu Centrum Opatrzności Bożej.

Dzień wszystkich wdzięcznych   Tomasz Gołąb /Foto Gość Po południu dzieci będą mogły wziąć udział w atrakcyjnym programie edukacyjno-kulturalnym. - Najmłodszych zapraszamy do Miasteczka dla Dzieci i do udziału w grze rodzinnej "Dziękuję, bo dary otrzymuję” oraz animacjach realizowanych przy współpracy telewizji, radia, a także Wojska Polskiego czy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Będzie można również zobaczyć przygotowaną przez Muzeum Wojska Polskiego oraz Wojsko Polskie wystawę historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego - mówi Anna Dunikowska z COB.

W Panteonie Wielkich Polaków będzie można pomodlić się przy Świętym Wizerunku Nawiedzenia Matki Bożej Jasnogórskiej. Najmłodsi będą mogli zobaczyć ruchomy "Teatrzyk XXI”. Na scenie przed świątynią będzie występ "ARKI NOEGO" w towarzystwie Mariki, Maleo i Mietka Szcześniaka. Po nim, na scenie przy Świątyni Opatrzności Bożej, rozpocznie się pierwsza edycja festiwalu muzyki chrześcijańskiej "MOC DOBRA".