Odetchnij głębiej

Tomasz Gołąb

publikacja 09.09.2015 19:10

Przemysł odpowiada jedynie za 2 proc. zanieczyszczeń powietrza. Aż 88 proc. trucizn powstaje podczas ogrzewania naszych domów. Za 6 proc. odpowiedzialne są pojazdy. Aż 6 polskich metropolii znalazło się w dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.

Odetchnij głębiej W pięciu białych namiotach z niebieską chmurką każdy rowerzysta otrzymywał dziś ulotki i plecak pełen prezentów Tomasz Gołąb /Foto Gość

Do podróżowania rowerem, komunikacją publiczną, a także palenia w piecach dobrej jakości paliwem w celu poprawy jakości powietrza w Polsce zachęca rozpoczynająca się w środę kampania "TworzyMy atmosferę", organizowana przez Ministerstwo Środowiska.

- To my, paląc w przestarzałych piecach, używając opału złej jakości i śmieci do ogrzewania domu oraz korzystając z samochodów, każdego dnia produkujemy szkodliwe substancje, które są przyczyną raka płuc i innych chorób przewlekłych. 40 tys. osób co roku umiera z ich powodu - ostrzegają eksperci Ministerstwa Środowiska. Według nich, wymiana starego pieca na nowy pozwala zaoszczędzić nawet 2 tys. zł. Zachęcają też do rezygnacji z korzystania z samochodu w mieście, argumentując że 1 km można pokonać pieszo w 10 minut, czyli szybciej niż samochodem. A jeden hektar lasu liściastego dostarcza około 700 kg tlenu, czyli zaspokaja dobowe zapotrzebowanie 2,5 tys. osób. Więcej porad można znaleźć pod specjalnym adresem www.tworzyMyatmosfere.pl.

Przez cały dzień w pięciu punktach Warszawy nagradzano rowerzystów specjalnymi gadżetami. Do przesiadki na rowery i transportu publicznego zachęca również Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie. - Najlepszą okazją do wypróbowania stołecznego transportu jest Europejski Dzień bez Samochodu obchodzony 22 września - mówi Wiesław Witek, dyrektor ZTM.

W Warszawie liczba samochodów osobowych przypadających na 1000 mieszkańców wynosi już 580. Dla porównania w Berlinie sukcesywnie spada i wynosi 360.

Podczas Europejskiego Dnia bez Samochodu nie trzeba kasować biletów ZTM w autobusach, metrze, tramwajach, SKM oraz w pociągach Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej na obszarze obowiązywania oferty „Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD”. Dodatkowo będzie można bezpłatnie zostawić samochód na jednym z 14 parkingów „Parkuj i Jedź”.

Europejska Agencja Środowiska podkreśla, że aż 6 polskich miast znalazło się w pierwszej dziesiątce metropolii Europy z największą liczbą dni w roku, w których przekroczono dobowe dopuszczalne stężenie pyłów zawieszonych. Najgorzej jest w Krakowie, gdzie limity były przekroczone przez 150 dni w roku. Nie lepiej jest w innych miejscowościach Małopolski czy na Śląsku, gdzie normy były przekroczone przez 126 dni w Nowym Sączu, 125 dni w Zabrzu i Gliwicach, 123 dni w Katowicach.

Samochód, którym podróżuje średnio 1,3 osoby, emituje ok. 140 g/km dwutlenku węgla na osobę, zaś autobus, którym jedzie średnio 80 osób – tylko 11 g/km na osobę. Pojazdy komunikacji szynowej w ogóle nie emitują dwutlenku węgla. Warszawa stawia na autobusy elektryczne. Miejskie Zakłady Autobusowe podsumowały właśnie dwa miesiące eksploatacji autobusów elektrycznych, które od początku lipca jeżdżą na trasie linii 222. Koszty eksploatacji są czterokrotnie niższe niż w przypadku tradycyjnych pojazdów spalinowych. 10 autobusów Solaris Urbino 12 electric pokonuje w każdy dzień powszedni 1200 kilometrów, a w święta o 150 kilometrów mniej. Pojazdy wymagają ładowania nocnego i doładowania w ciągu dnia.

10 elektrobusów Solarisa kosztowało prawie 22 miliony złotych, ale ich zakup kompensują niskie koszty eksploatacji. Do przejechania jednego kilometra Solaris Urbino 12 Electric zużywa około 1,35 kWh energii. Przejazd 100 kilometrów kosztuje więc cztery razy mniej niż w przypadku klasycznego Solarisa Urbino 12, który zużywa ok. 40 litrów ON na 100 kilometrów.

Do 2020 roku miejski przewoźnik zamierza kupić aż 130 tego typu pojazdów.