Tak stolica będzie świętować niepodległość

jjw/PAP

publikacja 05.11.2015 08:38

Historyczna defilada, marsz, bieg, koncerty i wystawy z okazji 11 listopada.

Obchody Święta Niepodległości są dla najmłodszych lekcją historii i patriotyzmu Obchody Święta Niepodległości są dla najmłodszych lekcją historii i patriotyzmu
Jakub Szymczuk /Foto Gość

Główne obchody Święta Niepodległości odbędą się na stołecznym pl. Piłsudskiego. Rozpocznie je koncert i pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej. W południe odbędzie się uroczysta odprawa wart, niepodległościowy apel pamięci oraz złożenie wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Później z pl. Piłsudskiego wyruszy defilada historyczna, w której weźmie udział ponad 400 rekonstruktorów w umundurowaniu różnych oddziałów wojskowych m.in. powstańców listopadowych i warszawskich, Polskiej Organizacji Wojskowej z 1918 r., armii ochotniczej z 1920r., Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Wileńskiej Brygady AK oraz oddziału Dywersja i Sabotaż Kobiet. 

Defilada, podczas której zostaną zaprezentowane także pojazdy m.in. samochód z karabinem maszynowym 20 mm z lawetą, wóz pancerny, Jeep Willys, ciągnik artyleryjski i motocykl Royal Enfield, przejdzie Traktem Królewskim do Muzeum Wojska Polskiego. Tam zaplanowano piknik pod hasłem "Dotknij niepodległości".

Marsz Niepodległości, który co roku odbywa się 11 listopada, ma się rozpocząć na rondzie Dmowskiego o godz. 14. Demonstranci przejdą: Al. Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego i Al. Poniatowskiego na błonia Stadionu Narodowego, w pobliże stacji kolejowej.

Na początku i na końcu zaplanowano przemówienia działaczy Ruchu Narodowego, z którym związane jest Stowarzyszenie "Marsz Niepodległości" - organizator demonstracji, oraz zaproszonych gości. Hasło tegorocznego marszu brzmi: "Polska dla Polaków. Polacy dla Polski" i jest ono związane z "zalewem nielegalnych imigrantów, którzy kołaczą do drzwi Europy".

Na tegoroczną demonstrację narodowcy zaprosili prezydenta Andrzeja Dudę. Jednak po południu 11 listopada prezydent będzie świętował na lokalnej imprezie ku czci niepodległej Rzeczpospolitej w Białej Podlaskiej (Lubelskie). Rano, o godz. 9 Andrzej Duda weźmie udział w Mszy św. w kościele Świętego Krzyża, w Belwederze wręczy najwyższe odznaczenia państwowe, potem będzie uczestniczył w uroczystej zmianie warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz spotka się z korpusem dyplomatycznym. 

W Święto Niepodległości Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Narodowe połączą ekspozycje i wspólnie zaprezentują zbiory. Udostępnione zostanie wewnętrzne przejście między placówkami. Goście pikniku będę mogli zapoznać się ze znajdującymi się w Parku Plenerowym eksponatami m.in. samolotami, śmigłowcami, armatami i transporterem opancerzonym oraz spróbować wojskowej grochówki.

Na godziny południowe zaplanowano złożenie kwiatów przed budynkiem MEN, w którym znajduje się Mauzoleum Walki i Męczeństwa oraz przed Muzeum Więzienia Pawiak.

W Muzeum Niepodległości zostanie otwarta wystawa "Epopeja legionowa", gdzie będzie można zobaczyć m.in. umundurowanie, odznaczenia, zdjęcia i obrazy związane z Legionami Polskimi. Wernisażowi będzie towarzyszył program historyczno-muzyczny "Patria Mia, Ojczyzno Droga!". Będzie również możliwość zwiedzania otwartego po remoncie Muzeum X Pawilonu na Cytadeli Warszawskiej.

O godz. 11.11 z okolic Ronda Radosława wystartuje zaś XXVII Bieg Niepodległości, w tym roku poświęcony Danucie Siedzikównie "Ince". Honorowym patronatem objął go IPN.

Muzeum Historii Polski uczci święto 10. Przystankiem Niepodległość. Głównym punktem będzie kryminalna gra miejska "Tajemnica skrytki" odnosząca się do autentycznych wydarzeń z międzywojnia.

W Bibliotece UW dla dzieci przygotowano adaptację baśni Kornela Makuszyńskiego "O Wicku, co Warszawę ocalił i śmierć pokonał". Po spektaklach zaplanowanych na 11, 13.30 i 16 odbędą się warsztaty plastyczne. Będzie też można zwiedzić wystawę "Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność" o polskich miastach XIX i początku XX w.

Atrakcją będzie przedwojenna ręczna maszyna drukarska "Bostonka" ze zbiorów Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Uczestnicy Przystanku będą mogli zobaczyć jak działa maszyna i dostać reprint pierwszego polskiego banknotu 100 marek polskich, który wydrukowała PWPW w 1919 r. Reprinty ozdobi okolicznościowy druk i unikalny numer.

Wieczorem w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się koncert "Zaginiona partytura... Karol Kurpiński". W jego ramach zostanie zaprezentowane prawykonanie nieznanego utworu Kurpińskiego - Mszy na cztery głosy solowe, chór, organy i orkiestrę. 

Na program koncertu złożą się też utwory Fryderyka Chopina, Witolda Lutosławskiego, Ernesta Chausson i Jacquesa-Alphonse’a De Zeeganta. W koncercie wystąpią m.in. Olga Pasiecznik, Alicia Nafe, Enrico Casari i Janusz Olejniczak,Chór Teatru Wielkiego-Opery Narodowej i Hulencourt Soloists Chamber Orchestra.

Drugim z wieczornych wydarzeń muzycznych będzie VII Koncert Niepodległości "Rok 1980" w Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym roku jego inspiracją są strajki z sierpnia 1980 r. i wydarzenia z lat 1981-89.

Podkreślona będzie też rola dziedzictwa Armii Krajowej i etosu powstania warszawskiego, które ukształtowały patriotyzm i postawy kolejnych pokoleń Polaków. Z towarzyszeniem muzyków wystąpią wokaliści Ola Turkiewicz i Grzegorz Wilk. Narrację poprowadzi aktor Antoni Pawlicki. Oba koncerty patronatem objął prezydent Andrzej Duda.

Spacerujący po Starym Mieście będą mogli obejrzeć wyświetlane na monitorze znajdującym się na rogu ul. Krzywe Koło i Nowomiejskiej przez stołeczne Archiwum Państwowe fotografie i dokumenty archiwalne m.in. z listopada 1918 r.

11 listopada będzie można także uczcić wysłaniem specjalnej kartki pocztowej lub e-kartki z życzeniami z okazji Święta Niepodległości do kogoś bliskiego lub znajomego w ramach akcji "Mamy Niepodległą". Na kartkach znalazł się m.in. niezrealizowany projekt banknotu o nominale pięciu mln z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. Akcję organizuje Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku