Sanktuarium św. A. Boboli pod ochroną?

jjw

publikacja 01.03.2016 20:33

Dwa warszawskie kościoły czekają na wpis do ewidencji zabytków. Decyzja w ciągu dwóch miesięcy.

Kościół św. Andrzeja Boboli na Mokotowie wzniesiono w latach 1980-89 Kościół św. Andrzeja Boboli na Mokotowie wzniesiono w latach 1980-89
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Na liście 54 obiektów, które mają zostać wpisane do gminnej ewidencji zabytków, znalazły się: sanktuarium św. Andrzeja Boboli, przy ul. Rakowieckiej 61 i kościół św. Zygmunta na pl. Konfederacji 55.

Lista obejmuje budowle i całe osiedla, powstałe głównie po 1956 r.

Wpisu do ewidencji zabytków nie należy mylić z wpisem do rejestru, kiedy obiekt zostaje objęty ścisłą ochroną konserwatorską. Ewidencja zbytków zaś powoduje, że ujęte w niej obiekty muszą być wpisane w miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Pozostają pod kontrolą konserwatora zabytków, na podstawie prawa budowlanego. Jakiekolwiek więc pozwolenie na budowę musi być z nim uzgodnione. 

Oprócz dwóch kościołów stołeczny konserwator zabytków chce objąć ochroną  m.in. zachodnią część Mostu Gdańskiego, Akademię Muzyczną, przy ul. Okólnik, Dom Chłopa na pl. Powstańców Warszawy, wieżowiec Intraco2, dom pogrzebowy na Powązkach Wojskowych, osiedle Sady Żoliborskie, pawilon tenisowy na Warszawiance, Teatr Żydowski, Fabrykę Dźwigów ZREMB przy ul. Postępu, zajezdnię służby zdrowia przy ul. Woronicza, budynek dawnego baru "Wenecja" w Al. Solidarności.

W ciągu dwóch miesięcy pełna lista trafi na biurko prezydent Warszawy, która dokonuje wpisu do ewidencji zabytków.