Duch Asyżu

publikacja 08.03.2016 17:30

Jakie owoce daje międzyreligijny dialog? Jak mądrze ze sobą rozmawiać? Jak wygląda dialog z innymi religiami w pontyfikacie papieża Franciszka? Na 1Piętrze ruszył cykl debat "Duch Asyżu”.

Duch Asyżu Twórcy cyklu debat chcą realizować testament papieża i szerzyć ideę "ducha Asyżu" JACEK ZAWADZKI

Róże religie świata i jedna modlitwa. O pokój. To, co wydarzyło się w 1986 r. w Asyżu z inicjatywy Jana Pawła II, było bez wątpienia przełomem w dziedzinie dialogu między religiami. W październiku tego roku minie 30 lat od czasu pierwszego spotkania, podczas którego przedstawiciele różnych religii świata wspólnie błagali Boga o pokój. Cykl debat "Duch Asyżu” organizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II ma pomóc w przygotowaniu do świadomego przeżywania tej rocznicy.

- Chcemy realizować testament Jana Pawła II, by duch Asyżu nie zgasł, ale szerzył się w świecie. Religia odgrywa ogromną rolę w budowaniu pokoju, którego świat tak bardzo dziś potrzebuje. Cykl debat ma pomóc zrozumieć, jak mądrze budować międzyreligijny dialog - wyjaśnia Marcin Nowak z CMJP II.

Pierwsze spotkanie w ramach debaty "Duch Asyżu” odbyło się w grudniu i poświęcone było fenomenowi duchowości buddyzmu. Zaproszeni goście zastanawiali się także nad tym, co łączy, a co dzieli duchowość zen z chrześcijaństwem. Lutowe spotkanie dotyczyło z kolei dialogu między chrześcijaństwem, a hinduizmem. Bohaterem seminarium były dzieła Raimona Panikkara, hiszpańskiego teologa, zaangażowanego w dialog międzyreligijny pomiędzy katolicyzmem i hinduizmem, twórcy oryginalnej koncepcji chrystologicznej. W maju planowane jest także spotkanie z rabinem Shapiro z Nowego Jorku.

W marcu zainaugurowane zostanie druga część spotkań o dialogu między religiami, poświęcona tym razem aspektowi teologiczno-doktrynalnemu. - Chcemy rozmawiać nie tylko z przedstawicielami innych religii, ale także poznawać własną tradycję. Mądry dialog zakłada świadomość własnej tożsamości - tłumaczy M. Nowak.

Comiesięczne spotkania prowadzić będzie Paweł Milcarek, redaktor naczelny magazynu Christianitas. 18 marca o godz. 18.30 na 1Piętrze (ul. Foksal 11) o dialogu i przepowiadaniu w świecie pluralistycznym dyskutować będą zaproszeni goście: dr Dariusze Karłowicz oraz prof. Jan Grosfeld. Na kolejnych spotkaniach podjęte zostaną tematy m.in. o doktrynalnych i pastoralnych podstaw dialogu międzyreligijnego, deklaracji Dominus Iesus w kontekście wielu religii, Ratzingerowskiej koncepcja dialogu, a także o założeniach i owocach międzyreligijnych spotkań, a także o międzyreligijnym pontyfikacie papieża Franciszka. W śród prelegentów znajdą się ks. Waldemar Chrostowski, prof. Jan Grossfeld, ks. Robert Skrzypczak, Zbigniew Kubacki SJ, Paweł Lisicki i Marek Nowak OP.

Szczegółowe kalendarium spotkań dostępne jest na stronie 1Piętra  >>

Patronat nad cyklem debat "Duch Asyżu” objął Gość Niedzielny.