Liceum dla katolika?

Tomasz Gołąb

publikacja 11.03.2016 13:06

Położone jest uroczo: w środku rezerwatu Lasu Bielańskiego, tuż obok Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego. Co oferuje pierwsze publiczne katolickie liceum w Warszawie?

Liceum dla katolika? Na wprost wejścia oparty jest wielki ołtarzowy krzyż. Jest Wielki Post. Nie da się ukryć, że pierwsze katolickie liceum w Warszawie, które zyskało właśnie status szkoły publicznej, to szkoła, w której wiara się liczy. 12 marca i 9 kwietnia w szkole trwa dzień otwarty. Samemu można zobaczyć, czym różni się "Archutowski" od innych liceów Tomasz Gołąb /Foto Gość

Na razie Liceum Archutowskiego ma po jednej klasie na każdym poziomie. Ale od września sporo się zmieni. Właśnie otrzymało status szkoły publicznej.

Do tej pory czesne wynosiło 780 zł. To podobno najmniej ze wszystkich katolickich liceów w Warszawie. - Ale nawet ta kwota okazywała się często zbyt duża dla rodzin potencjalnych uczniów, chociaż od 8 lat staraliśmy się jej nie zmieniać, mimo niżu demograficznego i rosnących kosztów - mówi dyrektor placówki Tomasz Kowalczyk.

W jego gabinecie wisi duży krzyż, a pod nim - ikona Matki Bożej Częstochowskiej, patronki szkolnictwa katolickiego. Obok - portret patrona szkoły wśród swoich uczniów. To ksiądz męczennik, zmarły w Majdanku 73 lata temu, w Niedzielę Palmową, beatyfikowany przez Jana Pawła II w 1999 r. w gronie 108 męczenników II wojny światowej.

Dyrektor nie pyta nauczycieli o wyznanie. Nie musi. Piątkowa Msza św., codzienna modlitwa, spotkania wychowawców poprzedzone koronką i rady pedagogiczne, które rozpoczynają się półgodziną adoracją Najświętszego Sakramentu w intencji uczniów i ich rodziców ściągają do liceum raczej tych, którzy gotowi są świadczyć o Chrystusie także na przerwach i po lekcjach. T. Kowalczyk, chociaż jest katechetą, siłą nawracać nie zamierza. Ale też nie ukrywa, że bardzo zależy mu na Jezusie.

Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. bł. ks. R. Archutowskiego
Liceum Archutowskiego

Kartik uwielbia hip-hop. Chłopaki z klubu tanecznego śmiali się, że poszedł do świętoszkowatej szkoły. Trochę się bał. Ale nie żałuje. - Atmosfera jest świetna - mówi. Dziś rano przed lekcjami prowadził w klasie modlitwę. - Z takimi ludźmi to nie wstyd - śmieje się. Jak napisze dobrze maturę, mama obiecała mu sfinansowanie szkoły tańca w Nowym Jorku. Potem chciałby iść na medycynę albo AWF.

12 marca i 9 kwietnia w szkole trwa dzień otwarty. Samemu można zobaczyć, czym różni się "Archutowski" od innych liceów. Wśród uczniów są stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

- Przyjaciele mówią czasem, że chodzę do "katola". Ale tu naprawdę nie chodzimy na kolanach - zapewniają mnie uczniowie. Pytam pięciorga, ilu z nich ma przy sobie różaniec. Zgłasza się Julia.

Jej plany zmieniły się w ostatnim roku. Dziś myśli o Akademii Muzycznej w Katowicach. Gra na klarnecie, gitarze, pianinie. Ale chce śpiewać. To wpływ nauczyciela Przemysława Gnatowskiego, który prowadzi scholę i kółko gitarowe. Kiedyś przy szkole istniał zespół. W pierwszej klasie nagrali nawet płytę z kolędami. Do szkoły chodzi też rodzeństwo Julii.

- Mamy sporo dzieci z rodzin wielodzietnych. Świetne dzieci, młodzież właściwie... Jak mógłbym nie przyjąć ich do szkoły, tylko dlatego że finanse bywają czasem dla ich rodziców problemem? - pyta dyrektor Kowalczyk. Dlatego cieszy się, że od września szkoła będzie bez czesnego. Będzie można przyjąć w sumie trzy klasy pierwsze do placówki mieszczącej się w dawnym budynku seminarium archidiecezji warszawskiej, zbudowanym według włoskich projektów.

Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. bł. ks. R. Archutowskiego
Liceum Archutowskiego

Uczniowie mogą wybierać jeden z trzech kierunków kształcenia - humanistyczny, matematyczny lub przyrodniczy. Szkoła oferuje naukę języka angielskiego na różnych poziomach zaawansowania oraz drugiego spośród trzech języków obcych nowożytnych - francuskiego, hiszpańskiego lub niemieckiego.

Szkoła ma własny teatr zwany Teatrem Archutowskiego. Każdego roku przygotowuje Grę Miejską „Powstańcze ślady” nawiązującą do wydarzeń z Powstania Warszawskiego czy ogólnopolski konkurs na temat ks. Jerzego Popiełuszki. Historii uczniowie uczą się nie tylko z podręczników, ale i podczas licznych spotkań z jej świadkami lub badaczami. W internetowej galerii widać zdjęcia ze spotkań z prof. Witoldem Kieżunem czy prezydentem Ryszardem Kaczorowskim. W poniedziałki działają Akademia Młodych Filozofów oraz koło rysunku i malarstwa artystycznego, w środy - zajęcia z tenisa ziemnego i unihokeja, w piątki - koło chemiczne. Szkoła ma też własny internat, wspólny z Gimnazjum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, z którym liceum tworzy Zespół Szkół Katolickich.

Na kolejnej stronie: Lista katolickich liceów w Warszawie i okolicach.

Lista katolickich liceów w Warszawie i okolicach

  • Katolickie LO bł. ks. Romana Archutowskiego, Centrum Edukacyjne Archidiecezji Warszawskiej, ul. Dewajtis 3, Bielany, www.archutowski.edu.pl
  • Prywatne LO Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego im. Matki Jadwigi Borzęckiej, ul. Krasińskiego 31, Żoliborz, www.zmartwychwstanki.edu.pl
  • LIV Prywatne LO Sióstr Nazaretanek, ul. Czerniakowska 137, Mokotów, www.nazaretanki.pl/szkola
  • Prywatne Żeńskie Liceum im. Cecylii Plater-Zyberkówny, ul. Piękna 24/26, Śródmieście, www.platerki.pl
  • LO Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców, ul. Kolegiacka 1, Wilanów, www.kolegium-ksw.edu.pl
  • I Katolickie Liceum Społeczne (Fundacja im. St. Konarskiego), al. KEN 101, Ursynów, www.ikls.edu.pl
  • LO Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II, ul. M. Grzegorzewskiej 10, Ursynów, www.sprjp2.edu.pl
  • Katolickie LO ks. prał. Tadeusza Uszyńskiego (Federacja Sodalicji Mariańskich w Polsce), ul. Ogrodowa 3a, Wola, www.ogrodowa.pl
  • Prywatne LO Sióstr Niepokalanek Matki Bożej Częstochowskiej (Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP), ul. Szkolna 2, Szymanów, www.szymanow.edu.pl
  • Publiczne Katolickie LO im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, ul. ks. H. Słojewskiego 19, Magdalenka, www.popieluszko.org.pl
  • Katolickie LO Towarzystwa Absolwentów KUL im. św. Pawła z Tarsu, ul. Poezji 19, Falenica, www.kulszkola.pl
  • Katolickie Liceum Humanistyczne im. św. Jadwigi Królowej Polski (Otwockie Towarzystwo Przyjaciół Szkoły Katolickiej), ul. Żeromskiego 6, Otwock, klhotwock.edu.pl
  • Salezjańskie LO im. św. Jana Bosko (Towarzystwo św. Franciszka Salezego - Inspektoria św. Stanisława Kostki), ul. Mickiewicza 35a, Legionowo, www.legionowo.salezjanie.pl