Oddali krew w Klarysewie

Tomasz Gołąb

publikacja 13.03.2016 12:41

W Klarysewie to już tradycja. Od lat parafianie włączają się w akcję honorowego dawstwa krwi.

Oddali krew w Klarysewie Akcja w Klarysewie odbyła się już po raz 17. Tomasz Gołąb /Foto Gość

Pierwsza akcja odbyła się 26 marca 2006 r., podczas rekolekcji wielkopostnych głoszonych przez ks. płk. Zenona Surmę CMF, krajowego duszpasterza honorowych dawców krwi. Parafianie w ciągu 10 lat oddali już kilkadziesiąt litrów krwi.

Akcja honorowego oddawania krwi przy kościele Świętej Bożej Rodzicielki Maryi w Konstancinie-Jeziornie (Klarysew, ul. Słoneczna 20) odbyła się także 13 marca, podczas rekolekcji parafialnych prowadzonych przez bp.Gerarda Bernackiego, biskupa seniora archidiecezji katowickiej. Krew pobierano w nowym domu parafialnym od 9.00 do 13.30.

- To już 17. akcja organizowana przez parafię w Klarysewie. Ma szczególny wymiar, bo odbywa się w Roku Miłosierdzia, a przecież krew jest jedynym lekiem, którego nie można wyprodukować. Najcenniejszym darem, jaki można podarować bliźniemu - mówi ks. Tadeusz Jamka, proboszcz.

W akcję wielu parafian włączyło się po raz pierwszy. Dla innych poprzednie akcje były początkiem stałego, honorowego krwiodawstwa. Krew jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także cierpiącym na szereg poważnych chorób. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów, pozwala ratować życie i zdrowie. Dorosły człowiek posiada ok. 5 - 6 litrów krwi. Jednorazowo dawca - mężczyźni nie częściej, niż co 8 tygodni, kobiety nie częściej, niż co 12 tygodni - oddaje 450 ml krwi. Dawcą krwi mogą zostać osoby od 18. do 65. roku życia, które ważą, co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.

Współorganizatorami akcji pobierania krwi w Klarysewie są: ks. płk Surma CMF i Dariusz Piotrowski, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.