Szczegóły kanonizacji o. Papczyńskiego

Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 06.04.2016 16:35

Uroczystości także w Górze Kalwarii, Podegrodziu, Licheniu i Ełku.

Portret o. Papczyńskiego sporządzony na podstawie badań jego czaszki   Portret o. Papczyńskiego sporządzony na podstawie badań jego czaszki
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
Uroczystości kanonizacyjne bł. o. Stanisława Papczyńskiego, którym będzie przewodniczył papież Franciszek, odbędą się 5 czerwca o godz. 10 na pl. św. Piotra w Rzymie.

Następnego dnia o 17.30 kard. Stanisław Dziwisz odprawi dziękczynną Mszę św. za kanonizację w rzymskiej bazylice Santa Maria in Trastevere (na Zatybrzu).

O wydarzeniach związanych z kanonizacją założyciela Zgromadzenia Księży Marianów poinformowali na konferencji prasowej w Warszawie m.in. ks. Paweł Naumowicz MIC, przełożony polskiej prowincji marianów, i ks. Wojciech Skóra MIC, kustosz relikwii bł. o. Stanisława Papczyńskiego.

Bogaty program uroczystości związanych z kanonizacją marianina zaplanowano też w Polsce. 11 czerwca o godz. 18 kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył dziękczynieniu w Górze Kalwarii na Mariankach, gdzie znajdują się grób błogosławionego i jego muzeum oraz gdzie co roku obchodzi się jego rocznicę urodzin (18 maja) i śmierci (17 września).

8 września uroczystości dziękczynne odbędą się w rodzinnym mieście o. Papczyńskiego - w Podegrodziu. O godz. 18 bp Andrzej Jeż odprawi Mszę św. w kościele św. Jakuba Starszego Apostoła. Dwa dni później kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, poprowadzi ogólnopolskie uroczystości w mariańskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu Starym (godz. 12).

Natomiast 30 października dziękować za kanonizację będzie ełcka parafia NMP Królowej Apostołów, na terenie której dokonały się cuda, uwzględnione w procesach beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym o. Papczyńskiego.

Obecny na konferencji przełożony polskiej prowincji Zgromadzenia Księży Marianów podkreślał, że kanonizacja o. Papczyńskiego wpisuje się w Rok Miłosierdzia. Założyciel marianów za życia prowadził wiele dzieł miłosierdzia, jednak nawoływał do okazywania go nie tylko żyjącym.

Miał wizje ognia czyśćcowego, cierpiących w nim dusz i swoich współbraci zobowiązywał do nieustannej modlitwy za zmarłych. - Miłosierdzie o. Papczyńskiego rozciągało się na całe życie człowieka: od momentu, kiedy jest jeszcze w planach Bożych, po zjednoczenie jego duszy w wieczności z Bogiem.

Dlatego też teraz swojego patrona widzą w nim małżonkowie starający się o poczęcie dziecka, rodzice oczekujący na narodziny, ale także osoby modlące się za dusze zmarłych - podkreślał ks. Paweł Naumowicz MIC.

Księża marianie podkreślali, że kanonizacja ich założyciela wpisuje się w wydarzenia Roku Miłosierdzia   Księża marianie podkreślali, że kanonizacja ich założyciela wpisuje się w wydarzenia Roku Miłosierdzia
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
Podczas konferencji marianie pokazali wyniki badań Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, gdzie w 2007 r. poddano badaniom czaszkę o. Papczyńskiego.

Na ich postawie sporządzono wizerunek, który wykorzystano przy sporządzaniu portretu beatyfikacyjnego o. Stanisława od Jezusa i Maryi Papczyńskiego.

Na obrazie zakonnik ubrany jest w biały habit, jakie nosili marianie przez prawie 200 lat. W lewej ręce trzyma książkę zatytułowaną "Norma vitae", czyli "Reguła życia", którą założyciel spisał dla swojego zgromadzenia. W prawej natomiast trzyma krzyż z pasyjką.

- Obraz przygotowywany na kanonizację jest trochę zmodyfikowany. Bardziej wyeksponowane zostaną trzymane w rękach krzyż z pasyjką i Koronka Dziesięciu Cnót NMP - mówi ks. Adam Stankiewicz MIC.

O. Stanisław Papczyński, założyciel zgromadzenia marianów, urodził się w 1631 r. w Podegrodziu na Sądecczyźnie.

W młodości wstąpił do zakonu pijarów, gdzie przyjął imię Stanisław od Jezusa i Maryi. Po 16 latach opuścił ten zakon, by w 1673 r. założyć własne zgromadzenie, któremu zlecił szerzenie kultu Niepokalanego Poczęcia, modlitwę za zmarłych i pracę w parafiach.

Pracował jako duszpasterz i wychowawca w Warszawie. Zmarł w opinii świętości 17 września 1701 r. w Górze Kalwarii koło Warszawy, gdzie obecnie znajduje się jego grób. 16 września 2007 r. w Licheniu miała miejsce beatyfikacja o. Stanisława Papczyńskiego.

O. Papczyński jest patronem dzieci nienarodzonych i rodziców pragnących potomstwa.

Założone przez niego Zgromadzenie Księży Marianów jest najstarszym, istniejącym do dziś, powstałym na ziemiach polskich męskim zgromadzeniem zakonnym. Obecnie liczy prawie 500 członków.

Marianów spotkać można w 18 krajach świata, m.in. w Brazylii, USA, na Filipinach, w Kazachstanie, gdzie pełnią różne posługi - od pracy parafialnej i misyjnej po posługi w sanktuariach. Swoją posługę duszpasterską realizują zgodnie z zawołaniem: „Za Chrystusa i Kościół”.

O cudach za wstawiennictwem o. Papczyńskiego czytaj tutaj: Serce-plodu-zaczelo-bic