Historia Marii

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

publikacja 06.10.2016 17:34

Ciemność i cisza towarzyszyła jej do urodzenia. Dzięki siostrze Małgorzacie Maria zaczyna odkrywać świat. Poruszający film "Historia Marii" wejdzie do kin 21 października. To pierwsza w Polsce premiera kinowa z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących.

Historia Marii Poruszająca opowieść o miłości, dzięki której to, co niemożliwe, staje się możliwe Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Ta historia wydarzyła się naprawdę. Głuchoniewidoma od urodzenia 14-letnia Maria trafia do placówki edukacyjnej prowadzonej przez zakonnice. Jest XIX wiek, Francja. Siostra Małgorzata dostrzega w zdziczałej i zagubionej dziewczynce "duszę uwięzioną w świecie ciemności i ciszy”. Za cel swojego powołana stawia sobie obudzić ją do życia... Przekonuje przełożoną, by pozwoliła jej podjąć tę misję.

Droga do świata Marii nie jest prosta. Ale dzięki determinacji, empatii i miłości udaje się. W efekcie rodzi się niezwykła przyjaźń i wyjątkowa relacja zanurzona w świecie znaków, symboli, zapachu i dotyku.

- Film świetnie pokazuje metodykę pracy z osobami głuchoniewidomymi - mówił po pokazie prasowym Grzegorz Kozłowski z Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym (TPG). Zwrócił też uwagę, że celem prowadzonej przez niego instytucji jest docieranie do osób niepełnosprawnych z pomocą, wsparciem, rehabilitacją i edukacją. - Chcemy mówić im, że są specjaliści, którzy tak jak choćby filmowa siostra Małgorzata są w stanie wyrwać je ze świata ciszy i ciemności. Ludzie często nie wierzą, że jest to możliwe - dodał.

Jednym z zamiarów dystrybutora - KondratMedia Sp. Z o.o. i Against Gravity - jest uwrażliwienie społeczeństwa na różne formy niepełnosprawności. To także pierwsza w Polsce premiera kinowa dostępna również w wersji z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących.

Obecna na pokazie prasowym Anna Żurawska z Fundacji Kultura Bez Barier zwróciła uwagę na problem dostępu osób niesłyszących i niewidzących do filmów, które często są nośnikiem polskiej kultury. - Dzięki pracy fundacji do polskich kin trafiło ok. 300 filmów z audiodeskrypcją i napisami. Oprócz "Historii Marii” w kinach można także zobaczyć "Ostatnią rodzinę” - mówiła.

"Historia Marii” to także niezwykle symboliczna opowieść o komunikacji, uczeniu się drugiego człowieka, poświeceniu i miłości, dla której wszystko jest możliwe.

- Film podnosi na duchu. Mówi o sprawach bardzo trudnych - niepełnosprawności i śmierci, ale w przystępny i mądry sposób - mówił z kolei Wojciech Makowski, niewidomy srebrny medalista w wyścigu na 100 m stylem grzbietowym na paraolimpiadzie w Rio.

Film w reż. Jeana-Pierra Amérisa wejdzie do kin 21 października. W Warszawie będzie można go zobaczyć w Kinie Wisła, Luna, Stacji Falenica i Nowym Kinie Praha. Dostępny będzie także w multipleksach. Seans grupowy z audiodeskrypcją będzie można zamówić w Kinie Atlantic oraz Kinotece.

"Historię Marii” będzie można zobaczyć także w Kinie Muranów 9 października podczas Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier o godz. 16.