Dziennikarka TVN i minister radzą kardynałowi

Tomasz Gołąb /archwwa.pl

publikacja 02.12.2016 10:27

Rada Duszpasterska, w której zasiadają przedstawiciele świata nauki i mediów zebrała się 1 grudnia w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Dziennikarka TVN i minister radzą kardynałowi Wśród doradzających kard. Kazimierzowi Nyczowi w sprawach duszpasterskich jest red. Brygida Grysiak Tomasz Gołąb /Foto Gość

Dziennikarka TVN Brygida Grysiak z mężem, Konradem Ciesiołkiewiczem, byłym rzecznikiem rządu Kazimierza Marcinkiewicza, historyk prof. Wojciech Roszkowski, były rektor Politechniki Warszawskiej prof. Włodzimierz Kurnik, socjolog ze Szkoły Głównej Handlowej prof. Elżbieta Firlit, czy aktor Radosław Pazura. Rada Duszpasterska Archidiecezji Warszawskiej przy kard. Kazimierzu Nyczu w obecnej kadencji 2013-2018 składa się z 29 osób. Członkami wchodzącymi z urzędu w skład tego grona są trzej biskupi pomocniczy, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego oraz dyrektorzy wydziałów duszpasterstwa rodzin i duszpasterstwa dzieci i młodzieży w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Z nominacji kard. Nycza w skład rady wchodzą także: 4 księży w tym dwóch zakonnych: jezuita i dominikanin, 15 świeckich w tym dwa małżeństwa oraz 3 siostry zakonne. Jest także misjonarz miłosierdzia, ks. Roman Trzciński, duszpasterz akademicki z kościoła św. Jakuba.

Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonie 511 zaleca ustanowienie rad, a jej spotkania przynajmniej raz w roku. Rada doradza kardynałowi w sprawach duszpasterskich. 1 grudnia dyskutowano w jej gronie na temat „Zadań duchownych i świeckich wobec wyzwań współczesnych problemów duszpasterskich”. Rozpoczynając dyskusję metropolita warszawski podkreślił, że choć tradycyjne duszpasterstwo jest podstawą aktywności Kościoła, należy je sprawować „dobrze, głęboko i pięknie”, obecnie nie wystarczą już tylko dotychczasowe metody. Jednym z wyzwań jest inicjacja chrześcijańska i przygotowanie do sakramentów, w sytuacji, gdy rodzina coraz bardzie potrzebuje w pomocy w dziedzinie przekazywania wiary. Swoją rolę mają tu do odegrania ruchy i stowarzyszenia katolików świeckich we współpracy z kapłanami.

Otwierając obrady kard. Kazimierz Nycz zwrócił też uwagę na kwestię „wychodzenia do tych, którzy odeszli z Kościoła albo nigdy w nim nie byli” i związaną z tym potrzebę „nawrócenia pastoralnego”. Przed radą postawił problem, „w jaki sposób formować młodzież?”. Wskazał również na wyzwanie, jakim jest miłosierdzie.

Szerszą dyskusję poprzedził trójgłos dr Ewy Czaczkowskiej, ks. dr. Leszka Slipka i prof. Włodzimierza Kurnika na temat współczesnych problemów duszpasterskich, które stanowią wyzwania dla duchownych i świeckich.

Dr Czaczkowska wyraziła przekonanie, że w społeczeństwie, które jest dotknięte wieloma podziałami „Kościół może dużo dobrego zrobić jeśli zachowa obiektywizm i apolityczność”. Nawiązując do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie postulowała wykorzystanie potencjału młodych wolontariuszy i podtrzymanie entuzjazmu młodzieży. „Trzeba być blisko młodzieży. Wstać z kanapy muszą zarówno młodzi jak i duszpasterze – mówiła publicystka. Jej zdaniem, Kościół musi postawić na nowoczesność i innowacyjność.

Z kolei ks. dr Leszek Slipek, pastoralista i proboszcz warszawskiej parafii św. Andrzeja Apostoła był zdania, że najważniejszym zadaniem jest głoszenie Ewangelii a nie reagowanie na bieżące wydarzenia. Jego zdaniem w pracy parafialnej należy położyć akcent na „słowo, sakramenty i świadectwo życia”. Należy dbać o piękno liturgii, naukę modlitwy – zarówno liturgicznej jak i innych jej form oraz uczyć parafian jak przeżywać niedzielę.

Ks. Leszek Slipek widziałby też potrzebę zwołania „Synodu Młodych” w archidiecezji oraz w ramach pilotażu uczynienia większych parafii w Warszawie centrami duchowymi, gdzie m.in. odprawiane byłyby różnego rodzaju nabożeństwa a wierni mogliby skorzystać np. z porad duchowych.

Prof. Włodzimierz Kurnik z Politechniki Warszawskiej wiele uwagi poświęcił młodzieży, której – jak się wyraził – nie da się zaszufladkować. Jego zdaniem „młodzież należy formować w całości a nie wycinkowo” przechodząc kolejno etapy od „opowiadania o Jezusie” przez odpowiadanie na dociekliwe pytania młodych aż po etap pogłębienia intelektualnego.

W dyskusji, którą dalej moderował bp Piotr Jarecki głos zabierali kolejni członkowie Rady Duszpasterskiej. Zdaniem ministra zdrowia dr. Konstantego Radziwiłła wyzwaniem dla duszpasterstwa a zarazem nową jakościowo sytuacją jest dynamiczny rozwój internetu i popularność mediów społecznościowych. Na „niewiarygodnie szybkie tempo obiegu informacji” zwrócił też uwagę historyk prof. Wojciech Roszkowski. Jego zdaniem „to trzeba zrozumieć, jeśli chce się dotrzeć do młodego człowieka”.

Na to, że „trzeba mieć czas dla ludzi” zwrócił uwagę proboszcz jezuickiej parafii przy sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Mokotowie. O. Waldemar Borzyszkowski SJ mówił też o rozeznawaniu jako narzędziu duszpasterskim i wytyczaniu sobie apostolskiego planu parafii.

Prof. Elżbieta Firlit zabierając głos w dyskusji postulowała, „by w duszpasterstwie było też miejsce dla ludzi, którzy przeżywają różne tragedie”. Przytaczając statystyki policyjne nt. zwiększającej się liczby samobójstw w Polsce, wyraziła sugestię, iż może wspólnoty parafialne mogłyby niektórym z nich zapobiec, niosąc pomoc osobom w kryzysie.

Misjonarz miłosierdzia ks. Roman Trzciński mówiąc o tym jak wielu mężczyzn w czasie roku jego posługi zwracało się z prośbą o spowiedź lub rozmowę wskazał na potrzebę duszpasterską w tym względzie.

Zdaniem red. Brygidy Grysiak, ważną rolę w duszpasterstwie odgrywa autentyczność, przywiązanie do Ewangelii i świadectwo. „Zagrożeniem dla Kościoła nie jest oderwanie się od rzeczywistości ale od Ewangelii” – mówiła.

Podsumowując dyskusję kard. Nycz przyznał, iż trzeba  zgodzić się z tym, że wyzwaniem jest internet – dający duże możliwości i szanse, ale stanowiący również problem. – Ale tak jak kiedyś Kościół zmierzył się z wynalazkiem druku, a później radiem i telewizją, tak teraz mierzy się z internetem – uważa metropolita warszawski.

W jego przekonaniu, słowo, sakrament i liturgia to fundamenty duszpasterstwa i ważne jest ich pielęgnowanie, ale trzeba skorzystać z nowych sposobów zapraszania ludzi do Kościoła i w tym może być przydatny internet.