Na wzór Świętej Rodziny

Agnieszka Kurek-Zajączkowska

publikacja 27.05.2017 18:56

XV Ogólnopolska Pielgrzymka Ruchu Duchowości Małżeńskiej zgromadziła pary z Polski i Europy.

Na wzór Świętej Rodziny W pielgrzymce uczestniczyło wiele małżeństw z małymi dziećmi Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość

- Obserwując zaprzyjaźnione małżeństwo, które należy do ruchu, chcąc rozwijać się duchowo i umacniać więź małżeńską podjęliśmy decyzje, by przystąpić do END. W czerwcu będziemy przyjmować kartę i od września zaczniemy działać jako ekipa samodzielna – mówi z radością młode małżeństwo Aneta i Piotr Gołąbkowie z parafii św. Franciszka z Asyżu na Włochach.

Razem z ok. 215 parami z całej Polski i Europy oraz kapłanami opiekującymi się małżonkami uczestniczyli w XV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ruchu Duchowości Małżeńskiej. Jej centralnym punktem była Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach. - Będziemy się modlić w intencji małżeństw, szczególnie młodych  należących do ruchu, byśmy swoim przykładem potrafili pokazywać innym, że małżeństwo daje szczęście na ziemi, a w zamyśle Bożym prowadzi do świętości.  Jest nas obecnie w Super Regionie Polska - Europa Centralna 2 tys. osób - mówili witając kard. Nycza małżonkowie Katarzyna i Marek Rymszowie.

- Przychodzicie w pielgrzymce, by rozmawiać o rodzinie, wychowaniu i duchowości małżeńskiej. Jesteście na ważnej drodze. Pragniecie mieć oparcie we wspólnocie i modlitwie. Chcecie, by ktoś wam towarzyszył duchowo po ślubie. Jesteście nadzieją w swoim regionie – mówił w homilii metropolita warszawski. Nawiązał też do posynodalnej adhortacji „Amorios Laetitia” papieża Franciszka o miłości w rodzinie. - Bożym zamiarem było stworzyć człowieka jako kobietę i mężczyznę. Ile razy próbuje się to zmienić, tyle razy coś złego dzieje się z małżeństwem – zauważył. Podkreślając wielka rolę rodziców w wychowaniu dzieci zaakcentował, że „rodzina, to normalna i podstawowa droga do świętości”. – My nie dogonimy młodego pokolenia w posługiwaniu się współczesnymi technologiami. Tym, co możemy im dać, to pokazać istotę małżeństwa jako drogi do zbawienia – wskazał.

Prośby w modlitwie powszechnej były odczytywane przez małżeństwa z poszczególnych krajów. W pielgrzymce uczestniczyły bowiem pary reprezentujące ruch we Francji, na Ukrainie, Białorusi, Libanie, Łotwie, Litwie, Słowacji, Węgrzech. Przyjechało też kilka małżeństw polskich mieszkających na stałe w Niemczech. Po raz pierwszy w pielgrzymce uczestniczyła Para Światowa END - małżonkowie To i Ze Moura-Soares z Portugalii oraz o. Jacinto Farias SC, doradca duchowy Ekipy Światowej.

W czasie składania darów małżonkowie nieśli koszyczek z intencjami, w których członkowie ruchu modlą się w ramach posługi orędowników. Zgodnie bowiem ze słowami o. Caffarela, pierwszego opiekuna duchowego i współzałożyciela END małżonkowie „powinni się modlić nie tylko za ruch, ale także za każdą rodzinę i za tych, którzy liczą na tę modlitwę”.

Na zakończenie Eucharystii małżeństwa odmówiły akt zawierzenia się Matce Bożej.

Jubileuszowa pielgrzymka była dziękczynieniem za powstanie i rozwój ruchu Equipes Notre–Dame w Polsce, na Białorusi, Słowacji, Ukrainie i w Czechach. Przyświecała jej idea poprawy życia małżeńskiego w duchu Dziesięciu Przykazań Bożych.