Abp Hoser: Módlmy się o zgodne społeczeństwo

publikacja 10.11.2017 14:39

Apelował w Gliniance abp Henryk Hoser podczas Mszy św. przywitania kopii cudownego wizerunku MB Częstochowskiej.

Abp Hoser: Módlmy się o zgodne społeczeństwo Mszy św. powitania ikony przewodniczył abp Henryk Hoser Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Ze świecami w dłoniach wierni z parafii św. Wawrzyńca w Gliniance oczekiwali na przybycie kopii cudownego wizerunku Matki Bożej. Pocałunkiem powitał go abp Henryk Hoser SAC oraz proboszcz glinieckiej parafii ks. Piotr Błażejczyk. Ks. Edward Kowara, proboszcz sąsiedniej parafii św. Wojciecha w Wiązownej, gdzie ostatnio gościł obraz przekazał parafii Ewangeliarz nawiedzenia.

Ikona zajęła zaszczytne miejsce przy ołtarzu. Kwiaty pod wizerunkiem złożyła delegacja z parafii z Wiązownej. Słowo powitania skierował proboszcz. Zapewnił o wielkiej miłości do Matki Bożej, którą mają parafianie, a wyraża się ona w udziale w rekolekcjach, spowiedzi, uczestnictwie dzieci w nabożeństwach różańcowych. Prosił także, by Maryja otworzyła jeszcze więcej serc na spotkanie z Jej Synem, a także wzbudziła w parafii wiele świętych powołań. Maryję powitali także przedstawiciele rodzin oraz młodzież.

Słowo do parafian skierował także abp Henryk Hoser SAC. W homilii przypomniał, że Maryja - bez zmazy pierworodne poczęta i będąca pełna łaski - jest dla nas ucieczką grzeszników. – Nie musimy nigdy załamywać się pod ciężarem grzechów, mamy zawsze szansę wyjścia z niego. Z sytuacji, która nas degraduje, niszczy, pozbawia tytułu spadkobiercy i dziecka Boga samego. Zwracając się do Ciebie jako do Matki Miłosierdzia - możemy wyjść z każdego, nawet najgorszego grzechu - mówił arcybiskup.

Zachęcał także do wnikliwego czytania Ewangelii i naśladowania Chrystusa. - Nie ma w Ewangelii takiej sytuacji, która by nas nie spotkała w życiu. Dlatego Ewangelia ma być naszym najwyższym prawem, konstytucją do której się odwołujemy - zwrócił uwagę. Hierarcha przypomniał, że w oparci o Ewangelię mamy budować Królestwo Boże na ziemi. - Jeżeli nie jest to królestwo sprawiedliwości, miłości i miłosierdzia, to wówczas nie jest dobrym królestwem, jest królestwem pana tego świata - mówił. Dodał, że sami dokonujemy wyboru, do jakiego królestwa chcemy należeć.

Nawiązując do tytułów Matki Bożej zawartych w Litanii Loretańskiej, abp Hoser zwrócił uwagę, ze tytuł Królowa Pokoju zobowiązuje. - Mamy sobie uświadomić, że Maryja ma być również Królową naszego życia, serca, umysłu, naszej woli, rodziny, małżeństwa, dzieci, wówczas dopiero oddamy Jej hołd naszym życiem, kiedy będziemy się do Niej upodabniać - mówił.

Zachęcał także, by zwracać się do Matki Bożej jako Królowej Rodzin i Królowej Pokoju. - Prośmy Ją o pokój w naszym sercu, rozdwojonym pełnym niepokoju, podejrzeń, nie mającym zaufania do nikogo, niech Ona będzie również Królową Pokoju społecznego - rozdartego, kłótliwego, ciągle oskarżającego się o wszystko, o sprawy rzeczywiste i urojone, co tworzy atmosferę nie do zniesienia. Módlmy się o społeczeństwo zgodne, ale będzie zgodne wówczas, gdy cel do którego dążymy będzie jasno wyznaczony, mamy dojść tam, gdzie Bóg nas oczekuje - zakończył.

Parafia św. Wawrzyńca została erygowana w 1556 r. 10 września 2017 r. został ukoronowany obraz MB Glinieckiej. Kościół św. Wawrzyńca w Gliniance "gra rolę” kościoła parafialnego ks. Mateusza Żmigrodzkiego w serialu Ojciec Mateusz.

Czytaj także: