Maryjny kalendarz w Muzeum

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 09.12.2017 22:14

Siewna, Zielna, Gromniczna, ale także Jagodna, Karmiąca i Cygańska. Ta sama Matka o różnych obliczach.

W kolekcji Elżbiety Zajdel znajduje się ponad pół tysiąca maryjnych rzeźb W kolekcji Elżbiety Zajdel znajduje się ponad pół tysiąca maryjnych rzeźb
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Legenda mówi, że Matka Boża, idąc w odwiedziny do krewnej Elżbiety, po drodze żywiła się owocami lasu. Dlatego Jej wizerunek z koszem pełnym jagód, zwany Matką Bożą Jagodną, stał się symbolem orędownictwa i opieki nad kobietami spodziewającymi się dziecka. W ludowym kalendarzu Matkę Bożą Jagodną wspomina się 2 lipca.

Kalendarz wyznacza wiele dni poświęconych szczególnie Maryi, czczonej w Polsce jako m.in. Siewna (8 września), Zielna (15 sierpnia), Gromniczna (2 lutego), Częstochowska (26 sierpnia), Roztworna (25 marca), Skępska - Królowa Mazowsza (8 września), Królowa Polski (3 maja). Maryjne święta inspirują ludowych twórców, którzy przedstawiają Matkę Bożą może nie zawsze teologicznie, ale na pewno tak, jak "Ją czują".

ZOBACZ GALERIĘ - TUTAJ

Na wystawie "Magnificat. Ludowy kalendarz maryjny w Polsce" w Państwowym Muzeum Etnograficznym od 9 grudnia można oglądać kilkadziesiąt rzeźb Madonny. Oprócz znanych wizerunków Matki Bożej Częstochowskiej, Skępskiej, Loretańskiej, Różańcowej czy Bolesnej, znajdziemy też rzeźby bardzo oryginalne. To Maryja w ludowym stroju, z długim warkoczem przewiązanym czerwoną wstążką, przytulająca bociany, karmiąca gołębie, z bochnem chleba w dłoniach, otoczona malwami, w prostej chustce na głowie. Matka Boża codzienna. Czasami utrudzona, starsza, ze zmarszczkami. Drewniane figurki i kapliczki ustawiono pośród dawnych rolniczych maszyn i domowych sprzętów, na wystawie stałej muzeum zatytułowanej "Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego".

Matka Boża Gromniczna przedstawiana jest ze świecą w dłoni i w otoczeniu wilków   Matka Boża Gromniczna przedstawiana jest ze świecą w dłoni i w otoczeniu wilków
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
Rzeźby Maryi pochodzą z liczącej ponad 500 obiektów kolekcji Elżbiety Zajdel. Kolekcjonerka odkryła swoją pasję na jednym z targów staroci, na którym zachwyciła ją stojąca pośród bibelotów wiekowa, ludowa rzeźba Madonny. Potem szukała kolejnych wizerunków Matki Bożej, odkrywała związane z nimi legendy i zwyczaje. Zaczęła nie tylko kupować napotkane rzeźby, ale także zamawiać zapomniane już dziś przedstawienia Matki Bożej. "Każda rzeźba, czy ta stara, czy nowa, jest dla mnie wyjątkowa i niesie ze sobą inną historię. Pokazuje, jak ważną częścią naszego dziedzictwa na przestrzeni wieków był i wciąż jest kult maryjny, szczególnie barwny na polskiej wsi" - pisze kolekcjonerka we wstępie do albumu towarzyszącemu wystawie.

 Ekspozycję można obejrzeć w PME przy ul. Kredytowej 1 w Warszawie do 1 kwietnia 2018 r. Czynna jest we wtorki, czwartki, piątki (w godz. 10-17), środy (11-19), soboty (12-18) i niedziele (12-17). W czwartki wstęp bezpłatny.

Czytaj także:

Polowanie na Matkę
Korona dla Maryi w Halinowie
Patronka sadowników
Nie tylko w godzinę śmierci