Album o Kaplicy Sykstyńskiej w skali 1:1

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 12.04.2018 21:10

Waży 27 kg, a do jego wykonania użyto najnowocześniejszych technologii. W piątek 13 kwietnia na Targach Wydawców Katolickich zostanie zaprezentowany absolutny rarytas, wydany zaledwie w 1999 egzemplarzach.

Targowi goście mogli go już obejrzeć, ale dziennikarze będą mogli sfotografować album dopiero w piątek, podczas oficjalnej prezentacji na Zamku Królewskim Targowi goście mogli go już obejrzeć, ale dziennikarze będą mogli sfotografować album dopiero w piątek, podczas oficjalnej prezentacji na Zamku Królewskim
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Zanim Dorota Wójtowicz-Wielgopolan odwróci karty albumu, nakłada białe, bawełniane rękawiczki. Ma bowiem do czynienia z niezwykłą publikacją o wyjątkowym dziele Michała Anioła. 

Na kartach "La Capella Sistina" (Kaplica Sykstyńska) pokazano malowidła XV-wiecznej watykańskiej kaplicy z detalami w rzeczywistej wielkości. Zastosowana najnowocześniejsza technika druku i najlepszy na świecie papier, pozwoliły osiągnąć wrażenie trójwymiarowości.

Włoska premiera albumu odbyła się w ubiegłym roku w Rzymie. Po raz pierwszy w Polsce można go oglądać na Targach Wydawców Katolickich w Arkadach Kubickiego. W piątek o godz. 11 włoscy wydawcy ze Scripta Maneant oraz polscy dystrybutorzy z  Domu Emisyjnego Manuscriptum, oficjalnie zaprezentują go polskiej publiczności i opowiedzą o tajnikach powstanie tego niezwykłego dzieła. 

Album jest olbrzymi. Składa się z trzech tomów ("Sklepienie", "Sąd Ostateczny", "XV-wieczne freski"), każdy o wymiarach 43.5 × 61 cm. Waży w sumie 27 kg i jest sprzedawany w plastikowym pudełku wraz ze specjalnym stojakiem, ułatwiającym oglądanie. Kosztuje sporo: 12 600 euro.

Edycja jest limitowana, to znaczy, że ukazało się 1999 egzemplarzy i nie przewiduje się dodruku. Na rynek polski trafiło 50 sztuk tego wyjątkowego dzieła. Wydawnictwo wzbudziło zainteresowanie koneserów sztuki nie tylko we Włoszech. Zanim jeszcze informacja o sprzedaży powiała się na rynku, w Polsce zarezerwowano już 9 sztuk.

Na czym polega wyjątkowość tego dzieła? Po raz pierwszy na kartach albumu udało się zmieścić wszystkie malowidła Kaplicy Sykstyńskiej, a wybrane detale w skali 1:1. Dzięki temu czytelnik ma szansę w spokoju, bez pośpiechu przyjrzeć się najdrobniejszym szczegółom malowidła Michała Anioła, na dodatek opatrzonych komentarzem historyka sztuki Antonio Paolucciego, byłego dyrektora Muzeów Watykańskich.

Proces powstawania albumu był bardzo skomplikowany i trwał pięć lat.

Zaangażowano najlepszych fotografów i najlepszy sprzęt, trzeba było stworzyć specjalnie oprogramowanie, aby można było zdalnie sterować kamerami, które musiały wykonać 270 tys. zdjęć całej powierzchni kaplicy Sykstyńskiej o wymiarach: 41 m długości, 13,5 m szerokości, 21 m wysokości. 

Ponieważ Kaplica jest dostępna dla zwiedzających, prace nad dokumentowaniem malowideł prowadzono dopiero po jej zamknięciu. Przez 65 nocy fotografowie Carlo Vannini i Ghigo Roli - na ponad metrowych rusztowaniach i z 7-metrowymi statywami fotografowali kawałek po kawałku sufit i ściany. Dokumentacja fotograficzna, wykonana w najwyższej rozdzielczości, została później wykorzystania do wykonanie repliki kaplicy w Meksyku.

Drugi etap to poligrafia, bardzo zaawansowana technologia z wykorzystaniem najlepszego papieru, jaki jest dostępny na rynku, pochodzącego najstarszej w Europie papierni Fedrigoni.

Papier oddaje autentyczność kolorów fresków w 99,9 proc. Udało się dzięki temu osiągnąć efekt 3D. Kiedy patrzymy na zadrukowane karty, mamy wrażenie, że widzimy odstający tynk, szczeliny na jego powierzchni.

- Kiedy wchodzę do Kaplicy Sykstyńskiej, mam wrażenie jakby nade mną otwierało się niebo. Mam nadzieję, że takie też będą odczucia osób oglądających ten monumentalny album - podkreśla Giorgio Armaroli z Wydawnictwa Scripta Maneant.

 O XXIV Targach Wydawców Katolickich czytaj także:

Feniks dla najlepszych autorów

Targi Wydawców Katolickich [GALERIA]

Arkady z 12 tysiącami książek [PROGRAM]