By kobiety czuły się bezpiecznie

Agnieszka Kurek-Zajączkowska

publikacja 05.05.2018 14:08

W pierwszą sobotę miesiąca rano kilkuset mężczyzn modliło się na Starówce w intencji ojców i mężów, aby odważnie i odpowiedzialnie chronili swoje rodziny na ziemi i na wieczność.

By kobiety czuły się bezpiecznie Modlitwa mężczyzn będzie kontynuowana przez pięć pierwszych sobót mieisąca Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość

- Chcemy otaczać opieką nasze rodziny, ale też rodzinę jako instytucję. Naszą najpotężniejszą bronią jest Różaniec św. i wypełnienie warunków, jakie objawiła Najświętsza Maryja Panna w Fatimie. Pragniemy wynagrodzić Niepokalanemu Sercu Matki Bożej za grzechy polskich mężczyzn, ze szczególnym uwzględnieniem ojców. Dążymy do wypełnienia Ślubów Lwowskich i Ślubów Jasnogórskich - mówi Artur Wolski, organizator publicznej modlitwy mężczyzn przez 5 pierwszych sobót miesiąca w Warszawie.

Modlitewne spotkanie mężczyzn rozpoczęło się Mszą św. w archikatedrze św. Jan Chrzciciela. - Jesteśmy ambasadorami Boga. Nie możemy przegrać walki życia. Każda nasza dezercja pociąga za sobą wielkie konsekwencje. Szczególnie wy, młodzi mężczyźni, którzy jesteście mężami i ojcami, macie wielkie zadanie przed sobą. Musicie pokazać dzieciom Boga. To jest wasze Westerplatte - mówił w homilii ks. Maciej Sarbinowski SDB.

Podzielił się też doświadczeniem własnego życia. - Mój ojciec przegrał swoje życie. Tracił energię i nas przez alkohol. Pamiętam łzy mojej mamy. Jako chłopak obiecałem sobie, że nigdy nie będę pił, tak, by moje dzieci i żona nie płakały przez mnie. Tata zmienił się, gdy umarł dziadek. Podziwiam go za to i dziękuję mu. Moim Westerplatte było to, że po kilku latach zbierania się w końcu powiedziałem tacie, że go kocham i wybaczam mu. I wtedy usłyszałem: "Ja również ciebie kocham" - wspominał ks. Sarbinowski.

Na koniec homilii zadał mężczyznom pracę domową. - Zapytajcie siebie: "Czy jestem uczniem Jezusa?", "Czy na serio biorę na siebie zadania ambasadora Boga względem żony, dzieci i każdego człowieka?". Może ludzie będą was wyśmiewać, ale tym się nie martwcie. Martwcie się, by mieć Boga w sercu - przestrzegał.

Po Eucharystii mężczyźni w asyście Rycerzy Jana Pawła II przeszli pod figurę Matki Bożej Pasawskiej, by publicznie odmówić część radosną Różańca. Szli dwójkami, modląc się i słuchając rozważań ks. Sarbinowskiego. - Módlcie się, by kobiety czuły się przy was bezpiecznie! - zachęcał kapłan.

Pod pomnikiem na Krakowskim Przedmieściu panowie stali w równych szeregach, wzbudzając zainteresowanie i zachwyt turystów. - That’s an army! They are catholics, they are strong! - można było usłyszeć.

Po Różańcu słowo do przybyłych skierował ks. Stanisław Małkowski. - Jesteśmy współodpowiedzialni za to, co się dzieje w Polsce. Módlmy się o rzeczywistą i pełną intronizację Chrystusa jako Króla Polski. Módlmy się, by prawo w Polsce kształtowało się zgodnie z prawem naturalnym, z Dekalogiem. Odmawiajmy Różaniec. Zły duch go nienawidzi. Gdy nasze ludzkie siły, choć słabe, poddadzą się mocy Boga, odniesiemy zwycięstwo. Będziemy wtedy szli drogą Prawdy i Miłości - apelował.

Spotkanie zakończyło się modlitwą w ciszy, odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego i błogosławieństwem.

W gronie mężczyzn modlących się publicznie w pierwsze soboty miesiąca znaleźli się Mężczyźni św. Jana Pawła II z parafii św. JPII na Bemowie, salezjańska formacja "Only4Man", sympatycy inicjatywy tato.net, Fundacji "Skrzydła Chwały", Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi oraz osoby indywidualne.

Opiekunem mężczyzn jest ks. Dominik Chmielewski SDB. Pierwsze spotkanie odbyło się 7 kwietnia br. sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy, ale - ze względu na liczebność modlących się - zostało przeniesione do archikatedry. Teraz Matka Boża Łaskawa towarzyszy panom w kopii swojego obrazu, przyniesionej z sanktuarium. Ten wizerunek jest mężczyznom szczególnie bliski, gdyż to właśnie przed nim w czasie potopu szwedzkiego 1 kwietnia 1656 r. roku król Jan Kazimierz w katedrze lwowskiej oddał Rzeczpospolitą pod opiekę Matce Bożej.

Kolejna modlitwa mężczyzn odbędzie się 2 czerwca o godz. 8 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.