Radiowa szkoła rozeznania

Agnieszka Kurek-Zajączkowska

publikacja 14.05.2018 00:31

Pragniesz uporządkować swoje życie zgodnie z wiarą? Odczuwasz potrzebę pogłębienia więzi z Bogiem? Chcesz uczyć się właściwego podejmowania decyzji? Słuchaj radiowych rekolekcjach ignacjańskich.

Radiowa szkoła rozeznania Oczekuję, że ćwiczenia duchowe pozwolą mi pełniej rozumieć wole Bożą w moim życiu – mówi Maria Pietrzak z parafii bł. Władysława z Gielniowa na Kabatach Agnieszka Kurek -Zajączkowska /Foto Gość

Rekolekcje ignacjańskie to mocne doświadczenie Boga osobowego w oparciu o Jego Słowo. Ma ono zmierzać ku nawróceniu. Polega na przylgnięciu do Jezusa, który jest pierwszym prowadzącym.

- By je odprawić trzeba mieć mocne ich pragnienie, podjąć je z hojnością serca i wielkodusznością, czyli oddać Bogu przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, oraz zgodzić się na przeżycie pustyni. W tym roku organizujemy je w Radiu Warszawa po raz siódmy - mówił podczas Eucharystii inaugurującej ćwiczenia duchowe ks. Mariusz Wedziuk, dyrektor programowy stacji.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Jeśli chcesz znaleźć źródło…”, czyli słów zaczerpniętych z „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II.

- Niebo dzieje się w sercu każdego człowieka od dnia chrztu świętego. Odbywa się ono podczas cierpienia, zmagania z egoizmem i kuszeniami zewnętrznymi oraz wewnętrznymi. Niebo przejawia się przez nasze codzienne dobre czyny pełne miłości. Niestety jest też często przesłonięte przez zaangażowanie w ten świat, doświadczenie napięć czy zmagań. Potrzeba ludzi, którzy potrafią odkryć, gdzie jest niebo w naszym życiu, rodzinie, pracy. Pomogą w tym ćwiczenia duchowe, które pozwolą nam rozeznać sytuację i pójść za Jezusem - mówił w homilii w sanktuarium św. Andrzeja Boboli o. Adam Schulz SJ, asystent Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego.

Przekonywał, że ćwiczenia ignacjańskie są szkołą rozeznania, uczą indywidualnego prowadzenia przez Pana Boga i pokazują jak w praktyce miłość Boża ma się wyrażać przez człowieka.

Radiowa szkoła rozeznania   Owoce uczestniczenia w rekolekcjach ignacjańskich widziałam od razu. Zauważyłam, że Jezus chce do mnie mówić nawet wtedy, gdy okoliczności ku temu nie do końca sprzyjają - przyznaje Patrycja Kaler z Jelonek, która kilkakrotnie odbywała ćwiczenia duchowe według metody św. Ignacego Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość W tym roku w rekolekcjach uczestniczy 100 osób. - Mam już doświadczenie rekolekcji ignacjańskich w domu rekolekcyjnym i radiowych. Teraz kiedy zajmuję się dwójką maluchów, nie mogłabym pozwolić sobie na przeprowadzenie ich podczas wyjazdu. Ale to akurat dobre się składa, bo mogę na bieżąco sprawdzać jak Słowo Boże działa w moim życiu codziennym. W tym roku przychodzę do Boga z innymi sprawami. Ale powód za każdym razem jest ten sam. Chcę zobaczyć Jego obliczę, spotkać się z Nim w sposób najbardziej dostępny jak tylko można, czyli czytając Jego Słowo - wyjaśnia Patrycja Kaler z parafii Bogurodzicy Maryi na Jelonkach.

Rekolekcje adresowane są dla osób znających już duchowość ignacjańską, jak i nowicjuszy.

- W ćwiczeniach ignacjańskich uczestniczę po raz pierwszy. Poczułam się osobiście zaproszona do udziału w nich. Szłam z dzieckiem i przechodzący ulicą mężczyzna zapytał mnie o coś. Porozmawialiśmy chwilkę i polecił mi odbycie rekolekcji ignacjańskich za pośrednictwem Radia Warszawa. Jeszcze tego samego dnia wpadła mi w ręce ulotka informacyjną o nich. Zapisałam się i oczekuję, że ćwiczenia duchowe pozwolą mi pełniej rozumieć wole Bożą w moim życiu - mówi Maria Pietrzak z parafii bł. Władysława z Gielniowa na Kabatach.

Rekolekcje rozpoczęły się 13 maja i potrwają do 10 czerwca. Udział w nich polega na odsłuchaniu na falach Radia Warszawa konferencji emitowanych co niedziela o godz. 21. 45 i wprowadzeń do medytacji udostępnianych w niedzielę o 22.10, a od poniedziałku do czwartku o 22.35.

Sednem przeprowadzenie rekolekcji jest jednak codzienna indywidualna refleksja nad Słowem Bożym i rachunek sumienia.

Raz w tygodniu rekolektanci będą się spotykać w Collegium Bobolanum z kierownikiem duchowym na ok. 20-minutowej rozmowie. W tym roku jest 27 takich osób. Ich zadaniem jest towarzyszenie bez oceniania. Rozmowy objęte są tajemnicą. Mogą je prowadzić nie tylko duchowni.

- Są to osoby po kursach na kierowników duchowych, spotkaniach wspierających i z doświadczeniem w prowadzeniu. Kilkoro z nich to psychologowie czy psychoterapeuci. Ale nie o psychologię w rozmowach chodzi, a o duchowość - mówi Zofia Marnic należąca do Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego. I zaraz dodaje: - Rekolekcje to przeznaczenie całego czasu dla Boga, określenie kierunku, by nasze życie nie było byle jakie, znalezienie swojego indywidualnego celu i inspiracja do robienia dobrych rzeczy.

Radiowa szkoła rozeznania   Zofia Marnic i Beata Mikołajczuk-Gąska ze Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Fot Gość Większość spotkań z osobami towarzyszącymi odbywać się będzie w środowe popołudnia. W tym czasie w Krypcie Męczenników Collegium Bobolanum będzie trwała adoracja Najświętszego Sakramentu.

Zapisy na rekolekcje zostały zakończone. Organizatorzy polecają jednak odsłuchiwanie konferencji i wstępów do medytacji w Radiu Warszawa lub przez strony internetowe: http://www.wzch.org.pl/radiowe www.radiowarszawa.com.pl i potraktowanie ich jako wstępu do przedsionka rekolekcji ignacjańskich w późniejszym terminie.

Pomysłodawcą i inicjatorem rekolekcji  radiowych był ks. Remigiusz Recław SJ, który w 2003 r. nawiązał współpracę z warszawskim Radiem Józef i rozpoczął pierwszą edycję ćwiczeń duchowych według metody św. Ignacego.

Z uwagi na duże zainteresowanie zaprosił do współpracy Wspólnotę Życia Chrześcijańskiego, która w następnych latach zajęła się organizacją rekolekcji. Obecnie radiowa forma spotkań ze Słowem Bożym realizowana jest w Warszawie, Białymstoku i Trójmieście.