Zapal własną Świecę Niepodległości

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 28.09.2018 12:12

Każdy w swoim domu w Dniu Niepodległości będzie mógł zapalić replikę ozdobnej świecy ofiarowanej Warszawie przez Piusa IX w 1867 z życzeniem, by zapłonęła dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna. Repliki będą dostępne w parafiach.

Na replice będzie wiernie odwzorowany wizerunek Matki Bożej oraz ornamentyka Na replice będzie wiernie odwzorowany wizerunek Matki Bożej oraz ornamentyka
Tomasz Gołąb /Foto Gość

Z okazji jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w parafiach archidiecezji warszawskiej zostaną rozprowadzone cegiełki w postaci repliki Świecy Niepodległości. Może ją otrzymać każdy, a dobrowolne ofiary zebrane przy tej okazji wesprą prace wykończeniowe Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, która jest narodowym wotum za odzyskaną wolność i opiekę Opatrzności Bożej nad naszym narodem.

To świeca, która ma niezwykłą historię. Przeznaczył ją dla Warszawy papież Pius IX, zwany Obrońcą Polski, w 1867 r. z życzeniem, by zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolnym krajem.

Stało się to podczas kanonizacji Jozafata Kuncewicza, gdy do Rzymu przybyły rzesze Polaków ze wszystkich trzech zaborów. Po zakończeniu uroczystości Pius IX polecił, by świeca stojąca przy ołtarzu była przechowywana w Rzymie do czasu odzyskania niepodległości przez Polskę.  

Czekała na to długo. Aż do grudnia 1919 r., gdy kolejny papież, Benedykt XV wręczył dwóm polskim biskupom - Prymasowi Polski Edmundowi Dalborowi i metropolicie warszawskiemu Aleksandrowi Kakowskiemu birety kardynalskie.

W trakcie tej uroczystości Benedykt XV wyraził nadzieję, że świeca Piusa IX, która może być już przewieziona do Warszawy, będzie symbolem promieniującego z Kościoła światła

Kardynał Edmund Dalbor wraz z metropolitą warszawskim kard. Aleksandrem Kakowskim przywieźli świecę z Watykanu do archikatedry warszawskiej. Tam podczas uroczystej Eucharystii w 1920 r. zapalił ją marszałek Sejmu Ustawodawczego Wojciech Trąmpczyński na znak, że ojczyzna odzyskała wolność.

Kazanie podczas tej Eucharystii wygłosił biskup przemyski Józef Pelczar. Powiedział wówczas: "Nadszedł wielki dzień! Radujmy się i weselmy! Ta świeca jest dla nas jakby drogim posłem z Watykanu. Radujmy się ze wskrzeszenia ojczyzny, lecz trwóżmy o jej przyszłe losy. Błagać trzeba Pana, aby nie opuszczał Polski, aż do końca wieków. Ta świeca jest jakby drogowskazem posłannictwa naszego narodu".

Po wybuchu drugiej wojny światowej Świeca Niepodległości została przeniesiona do kaplicy seminaryjnej, co uchroniło ją od losu zburzonej podczas Powstania Warszawskiego katedry. Potem przeniesiono ją do kościoła seminaryjnego przy Krakowskim Przedmieściu. Następnie trafiła do Świątyni Opatrzności Bożej i od tamtej pory pozostaje już w niej na stałe, eksponowana przy ołtarzu.

Kolejny raz zapłonęła po blisko 100 latach. 3 czerwca br. w XI Święto Dziękczynienia. Zapalił ją prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, w obecności marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka i metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza - na znak wolności i niepodległości Polski. Prezydent dokona tego powtórnie w setną rocznicę odzyskania niepodległości, podczas Mszy Świętej w intencji Ojczyzny o godz. 9 w Świątyni Opatrzności Bożej.

Z okazji jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w parafiach rozprowadzane będą repliki Świecy Niepodległości. Każda z nich jest wierną kopią tej eksponowanej w świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Ma 17 cm wysokości i 3 cm średnicy, jest ręcznie wykonana, zdobiona woskiem i malowanymi złoceniami, z wiernie odwzorowanym wizerunkiem Matki Bożej oraz ornamentem. Do każdej zostanie dołączony Akt Dziękczynienia Polski do samodzielnego odmawiania w intencji Ojczyzny.

Ofiary za miniaturki rozprowadzane w parafiach są dobrowolne. Zostaną przeznaczone na dokończenie prac w Świątyni Opatrzności Bożej. Przy tej okazji będzie można także złożyć intencje dziękczynne na Msze św. za Ojczyznę odprawiane 11 listopada o godz. 9 i 12.

"Zachęcamy do zapalenia ich w naszych domach 11 listopada o symbolicznej godzinie 19.18 i zjednoczenia we wspólnej modlitwie za wolną Ojczyznę, słowami Aktu Dziękczynienia Polski dołączonego do świecy" - pisze Centrum Opatrzności Bożej, inicjator przedsięwzięcia.

Miniatury Świecy Niepodległości będą dostępne w parafiach archidiecezji warszawskiej od 28 października. Będzie je można otrzymać również w biurze Centrum Opatrzności Bożej przy ul. Miodowej 17/19 w Warszawie (od poniedziałku do piątku w godz. 9-12) lub w punkcie informacyjnym przy wejściu do Świątyni Opatrzności Bożej (przez cały tydzień w godz. 10-17).

 

.