"I wiernie przekazuj słowo Boże". 125 nowych lektorów

jjw /archidiecezja.warszawa.pl

publikacja 16.10.2021 12:40

W Świątyni Opatrzności Bożej promocję lektorską otrzymali absolwenci rocznego kursu prowadzonego przez archidiecezję warszawską.

"I wiernie przekazuj słowo Boże". 125 nowych lektorów Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Michał Janocha. YouTube

Mszy św. w wilanowskiej Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczył bp Michał Janocha. Podczas niej do grona lektorów dołączyło 125 kandydatów z archidiecezji warszawskiej, którzy przygotowywali się do pełnienia tej posługi podczas kursu lektorskiego.

- Ilekroć czytamy słowo Boże, ono się wypełnia dzisiaj. Chrześcijaństwo to jest nieustanne "dzisiaj". Jesteśmy kuszeni, aby żyć wspomnieniami (...) albo planami, a Bóg działa nie wczoraj i nie jutro, ale teraz - mówił do zebranych bp Michał Janocha. Dodał, że często mamy pokusę myślenia o tym, "co było, gdyby...", która ma odwrócić naszą uwagę od łaski Bożej, czekającej na nas tu i teraz.

- Aby żyć Bożym słowem na co dzień, trzeba odrzuć miliardy ludzkich słów, które są próżne, puste, które kłamią albo nic nie wnoszą. Trzeba odrzucić pokusy tkwienia w telefonie komórkowym, nadużywania go. Jeżeli ktoś jest zanurzony po uszy w tych mediach, nie usłyszy słowa Bożego, a jeśli nawet je usłyszy, nie będzie w stanie go pojąć, ponieważ nie przebije się ono przez ciernie próżnych, ludzkich słów - przestrzegał duchowny.

Jak zaznaczył, żeby nie dać wciągnąć się w światowy zgiełk, niezbędne są człowiekowi: modlitwa, cisza, adoracja. Tylko w takich warunkach słowo Boga ma szansę dotrzeć do serca człowieka, przemienić jego życie i go poprowadzić.

Jak przypomniał biskup, słowo to dociera do nas za pośrednictwem ludzi, którzy przed wiekami je spisali i którzy je głoszą. - Im bardziej ono nas rozpala, im bardziej pozwalamy mu się prowadzić, tym bardziej słuchacze będą się na nie otwierać - mówił biskup do nowych lektorów.

- Niech Biblia będzie waszym pokarmem. Niech będzie najważniejszą księgą waszego życia, w której jest mądrość wszystkich ksiąg, które zostały i będą napisane. Niech was prowadzi, będzie światłem, gdy przyjdą w życiu ciemności. Niech będzie drogowskazem, kiedy będziecie pytać, dokąd iść, i radością, gdy przyjdzie chwila smutku. Tylko wtedy będziecie mogli tym słowem skutecznie się dzielić, rozpalać serca innych w tym smutnym świecie, w którym coraz więcej ludzi odwraca się od Boga, bo wierzy w Kościół medialny, zbudowany z ludzkich grzechów i słabości. Przez lektorat jesteście zakorzenieni w Kościele realnym, który nie składa się z samych świętych, ale w którym działa Jezus. To my - gliniane naczynia - otrzymujemy skarb. Strzeżcie go - mówił bp M. Janocha.

Uroczysta promocja lektorska w Świątyni Opatrzności Bożej zakończyła 52. edycję kursu lektorskiego prowadzonego przez archidiecezję warszawską. Przez pół wieku kurs zyskał ponad 5 tys. absolwentów.

Z powodu pandemii liturgia została ograniczona do “symbolizmu w zachowaniu słów”, a kandydaci, którzy po dialogu z biskupem zawsze podchodzili do ołtarza i kładli rękę na księdze Ewangelii, pozostaną na swoich miejscach.

W kursie lektorskim uczestniczą głównie licealiści, ale zgłaszają się również osoby młodsze i starsze. - To często osoby, które już posługują w swoich parafiach, ale postanowiły uporządkować swoją wiedzę, doszkolić się. W tym roku najmłodszy uczestnik miał 13, a najstarszy 61 lat - mówi kleryk V roku seminarium Kamil Mianowski, zaangażowany w prowadzenie kursu.

Przez cały rok kandydaci na lektorów uczestniczyli w zajęciach z fonetyki, liturgiki i biblistyki, aby jak najlepiej przygotować się do przekazywania słowa Bożego innym. - Poza wykładami mieli również przygotowanie duchowe, w tym tygodniowe wakacyjne rekolekcje - dodaje kl. K. Malinowski. Z powodu ograniczeń, uczestnicy kursu zostali podzieleni na dwie grupy, a w zajęciach spotykali się naprzemiennie online i w kościele seminaryjnym.

Przed tygodniem promocja lektorska odbyła się również w bazylice katedralnej diecezji warszawsko-praskiej. Uzyskało ją 110 osób.

24 października o godz. 15 w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej na Tarchominie (ul. Mehoffera 2) rozpocznie się nowy kurs przygotowujący kandydatów (od klasy VIII szkoły podstawowej) do wykonywania funkcji lektora.

Zapisy na pierwszym spotkaniu. Wymagane dokumenty: imienne skierowanie od proboszcza z parafii miejsca zamieszkania (posługiwania) oraz 50 zł wpisowego (materiały + koszt krzyża lektorskiego).