Nie zwlekajmy ze spowiedzią. Ze względu na ograniczenia epidemiologiczne musimy być zdyscyplinowani.
W przedświątecznym czasie do konfesjonałów co roku ustawiają się długie kolejki. W tym roku tłoku być nie może. Dlatego księża w parafiach organizują spowiedź tak, żeby mogła się odbyć zgodnie z państwowymi zarządzeniami epidemiologicznymi i przy maksymalnych środkach bezpieczeństwa dla spowiedników i penitentów.
Wiele parafii zapisuje parafian na konkretne godziny, przenosi spowiedź na zewnątrz kościoła, do salek lub wydłuża jej godziny. Tak, żeby każdy w bezpieczny sposób mógł z niej skorzystać.
Inne stosują dodatkowe środki zabezpieczające. W kościele Miłosierdzia Bożego w Grodzisku Mazowieckim na wchodzących do kościoła czeka płyn dezynfekujący i jednorazowe rękawiczki. Duszpasterze z kościoła św. Tadeusza Apostoła na Sadybie proszą, by parafianie przystępujący do sakramentu pojednania - o ile to możliwe - mieli nałożone maseczki i zdezynfekowane ręce.
Chociaż najczęściej do spowiedzi przystępujemy tuż przed Wielkanocą, okres wielkanocny rozciąga się na czas od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej, czyli w tym roku do 7 czerwca.
Poniżej publikujemy, gdzie i kiedy można wyspowiadać się w Warszawie i okolicach.
Spowiedź w wybranych warszawskich kościołach:
bazylika katedralna św. Michała Archanioła i św. Floriana (ul. Floriańska 3)
bazylika Świętego Krzyża (ul. Krakowskie Przedmieście 3)
bazylika Najświętszego Serca Jezusowego (księża salezjanie, ul. Kawęczyńska 53)
sanktuarium Matki Bożej Łaskawej (ul. Świętojańska 10)
kościół Najświętszego Zbawiciela (ul. Marszałkowska 37)
kościół akademicki św. Anny (Krakowskie Przedmieście 68)
Świątynia Opatrzności Bożej (ul. Księdza Prymasa A. Hlonda 1)