Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Uchodźcy są wśród nas

W październiku mieszkańcy stolicy dowiedzą się więcej o swoich sąsiadach...

Po Warszawie jeżdżą tramwaje, które przypominają: uchodźcy są wśród nas   Po Warszawie jeżdżą tramwaje, które przypominają: uchodźcy są wśród nas
W stolicy Polski mieszkają uchodźcy z niemal wszystkich kontynentów. Szukają nowego domu, godnych warunków życia
UDSC
Rozpoczęła się kampania informacyjna, która ma przedstawić warszawiakom ich sąsiadów: uchodźców. Kampania jest organizowana w ramach projektu „Uchodźcy – moi sąsiedzi”. Projekt stworzyło Polskie Forum Migracyjne i Urząd do Spraw Cudzoziemców, a współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu na Rzecz Uchodźców oraz budżetu państwa. 

– Obecnie w procedurze uchodźczej i jednocześnie pod opieką Urzędu pozostaje ponad 3000 osób. Wszelkie działania zaplanowane w ramach kampanii będą skierowane na edukację oraz budowanie życzliwości i postaw tolerancji wobec osób ubiegających się o objęcie ochroną na terytorium RP – powiedział Rafał Rogala, Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Zależy nam, by Polacy zaczęli postrzegać uchodźców jako swoich sąsiadów. Bo przecież nimi są, mieszkają obok. Dobrze by było, żeby te relacje układały się na zasadach sąsiedzkich, aby ludzie patrzyli na siebie cieplej, nie tylko "wilkiem" – dodaje Agnieszka Kosowicz, prezes fundacji Polskie Forum Migracyjne.

Po Warszawie jeździ tramwaj z reklamą zewnętrzną, dzięki której mieszkańcy miasta dowiedzą się o akcji. Dodatkowo w środkach komunikacji miejskiej można znaleźć łącznie 185 plakatów informacyjnych.

Projekt „Uchodźcy-moi sąsiedzi” to jednak znacznie więcej niż tylko reklama w środkach komunikacji miejskiej. Do końca roku, w miastach w których działają ośrodki dla cudzoziemców,  odbędzie się wiele spotkań przybliżających problemy uchodźców. Spotkania będą przeznaczone dla mieszkańców oraz przedstawicieli lokalnej administracji oraz warsztaty międzykulturowe dla szkół. 

Przewidziano także organizowanie wycieczek orientacyjnych dla cudzoziemców zakwaterowanych w ośrodkach, którzy zazwyczaj w niewystarczającym stopniu znają ich otoczenie. Często nie korzystają z dostępnej oferty integracyjnej, ponieważ nie są jej świadomi. W ten sposób cudzoziemcy zorientują się w usytuowaniu ośrodka, poznają lokalne instytucje, ofertę kulturalną, będą bardziej mobilni w kolejnych miesiącach pobytu w ośrodku i bardziej otwarci na kontakty z Polakami. Wizyty przewidziane są w sytuacji uruchamiania nowego ośrodka oraz dla cudzoziemców, którzy dopiero wprowadzają się do już funkcjonującej placówki.

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców www.udsc.gov.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy