Nowy numer 15/2024 Archiwum

Absolutny rekord!

Ponad 36 tysięcy miłośników muzyki klasycznej przyciągnęły Szalone Dni Muzyki, które odbyły się pod koniec września w Teatrze Wielkim i w ustawionym przy nim koncertowym namiocie.

Festiwal Szalone Dni Muzyki 2012 ROSJA cieszył się wyjątkową popularnością. Genialna twórczość najwybitniejszych rosyjskich kompozytorów, takich jak: Rimski-Korsakow, Czajkowski, Rachmaninow, Prokofiew, Strawiński i Szostakowicz, przyciągnęła rekordową liczbę widzów.  W ciągu trzech dni w salach Teatru Wielkiego znalazło się 22 960 słuchaczy, w namiocie na Placu Teatralnym 10 650 osób, natomiast w Akcji Labirynt poprzedzającej festiwal wzięło udział 3050 uczniów i nauczycieli warszawskich szkół podstawowych – w sumie 36 660 uczestników i słuchaczy. Stronę festiwalu odwiedziło ponad 188 000 osób, a profil na Facebooku zdobył ponad 1000 fanów.

Zainteresowanie festiwalem było tak ogromne, że mimo przearanżowania widowni w Sali Tołstoj – dostawienia w nocy, z soboty na niedzielę, 180 krzeseł i wznowienia sprzedaży, bilety skończyły się wczesnym popołudniem w niedzielę. Przez cały weekend przed Teatrem Wielkim - Operą Narodową ustawiały się długie kolejki po bilety i do wejścia. Tutaj jednak warto podkreślić wyjątkowy przekrój publiczności, niespotykany nigdzie indziej – od najmłodszych, jeszcze w wózkach i nosidełkach niemowlaków, przez młodzież, studentów, aż po osoby starsze. Dzięki głównemu przesłaniu festiwalu: „Muzyka klasyczna jest dla każdego”, oraz atmosferze jaką niesie on ze sobą, w salach teatru najliczniejszą grupę tworzyły młode osoby, które nie musiały przystrajać się w krawaty, muszki i eleganckie stroje wieczorowe. Choć byli i tacy.

- Niezmiernie cieszymy się z tak dużego sukcesu festiwalu i dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili. Atmosfera, którą stworzyli zarówno wyśmienici artyści z całego świata oraz najzdolniejsza młodzież z Polski, jak i niezastąpiona publiczność, jest niepowtarzalna – komentuje Janusz Marynowski, Dyrektor Naczelny Orkiestry Sinfonia Varsovia. - Coś się kończy, coś się zaczyna, więc nie tracąc chwili, zaczynamy już myśleć o kolejnym szaleństwie – za rok Szalone Dni Muzyki 2013 Francja i Hiszpania, na które już teraz gorąco zapraszam. Zapamiętajcie daty: 27-29 września 2013 r. – dodaje Janusz Marynowski.

Na scenach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej wystąpili artyści z 7 krajów: Francji, Gruzji, Libanu, Rosji, Uzbekistanu, Włoch oraz Polski, a wśród nich m.in. słynni soliści: Boris Berezovsky, Nikolai Lugansky, Abdel Rahman El Bacha, Nikita Boriso-Glebsky, Alexander Kniazev, Adrei Korobeinikov, dyrygenci: Dmitri Liss, Alexander Vedernikov, Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, George Tchitchinadze, Aziz Shokhakimov, czy zespoły kameralne: Trio Wanderer, Kwartet Borodina. Świetnie spisali się młodzi wykonawcy - przedstawiciele 10 najlepszych zespołów szkolnych, wybranych w konkursie wśród kilkudziesięciu szkół z całej Polski.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy