Nowy numer 13/2024 Archiwum

Starość też radość

Osiemdziesięcioczteroletni dziś Jean Vanier, założyciel wspólnot dla osób niepełnosprawnych, uważa, że starość może być okresem najbardziej podobnym do wieczności. Jeśli tylko dobrze ją przeżyjemy.

Podczas kolejnego spotkania z cyklu "Wiara i okolice", które odbyło się 8 listopada w klasztorze ojców dominikanów na Służewie, psychoterapeuta Wojciech Sulimierski wyliczał atuty i wyzwania starości. Słuchali go nie tylko seniorzy. Na wieczorne spotkanie przyszli też 40-latkowie, którzy chcieli dowiedzieć się, jak pomóc starzejącym się rodzicom, czy też sędziwym dziadkom.

Na przykładach dzieł malarstwa, przedstawiających różne oblicza starości, Sulimierski pokazywał "ciemne" strony życia seniorów: zmaganie się z chorobami, niepełnosprawnością, poczuciem zmęczenia, samotnością po odejściu z domu dorosłych dzieci, pożegnanie z pracą zawodową, popadaniem w ubóstwo, dokonywanie bilansu życiowego, który nie zawsze "wychodzi na plus". Zachęcał do pogodzenia się z tym, co nieuniknione: starzeniem się organizmu, utratą fizycznego piękna, sprawności...

- Generalnie polscy seniorzy nie są aktywni. Tylko 5 proc. z nich jeździ na rowerze, podczas gdy z tej formy aktywności korzysta 30 proc. ich rówieśników z Niemiec . Pracą na działce zajmuje się 23 proc. polskich emerytów, 12 proc. - ma swoje hobby, a 0,1 proc. poświęca swój czas na naukę - przytaczał dane Sulimierski.

Zachęcał do korzystania z uniwersytetów trzeciego wieku,  z oferty innych programów uaktywniających, których w Warszawie nie brakuje. Radził zajrzeć do osiedlowych klubów, odmów kultury, poszukać dla siebie pracy wolontaryjnej w organizacjach pozarządowych czy parafiach. Polecał też stronę internetową lub kontakt z Wydziałem ds. Osób Niepełnosprawnych i Seniorów w warszawskim Ratuszu, który ma ciekawe pomysły na aktywność osób starszych.

- Seniorzy wreszcie mają czas: dla siebie i innych. Mogą poświęcić go na dbanie o sprawność fizyczną, na spotkania z przyjaciółmi, sąsiadami, czy chociażby aktywność w parafii - zachęcał psychoterapeuta.

- Nasza parafia również organizuje sporo spotkań i wykładów, które z pewnością zainteresują także seniorów. Zapraszamy na spotkania grup, na wspólne pielgrzymki. Grupa charytatywna z pewnością chętnie przyjmie wolontariuszy - dodawał proboszcz dominikańskiej parafii o. Witold Słabig OP.

Wojciech Sulimierski zaznaczył, że czas przejścia na emeryturę, zakończenia aktywności zawodowej, odejścia dzieci z domu, może być trudny. Do tego może dochodzić niepełnosprawność lub śmierć współmałżonka. Dlatego także w starszym wieku, w razie problemów, warto skorzystać z pomocy psychologa lub grupy wsparcia.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy