Nowy numer 13/2024 Archiwum

Rekordowe targi

Tegoroczne Targi Wydawców Katolickich, dłuższe o jeden dzień, odwiedziło 20 tys. czytelników.

To rekordowa liczba. Udało się ją osiągnąć zapewne dlatego, że targi zamiast jak do tej pory trzech, trwały cztery dni. W czwartek, mimo że spodziewano się niskiej frekwencji, czytelnicy dopisali. Dopisali też wydawcy, których w tym roku było ponad 140 i którzy przywieźli na targi (niektórzy wprost z drukarni) tak poszukiwane książki o papieżu Franciszku.

Co oprócz nich kupowaliśmy na targach?

– Niesłabnącym powodzeniem cieszyły się książki związane z bł. Janem Pawłem II oraz  z Benedyktem XVI. Czytelnicy chętnie kupowali też drugie wydanie "Biblii Warszawsko-Praskiej", wzbogaconej 121 ilustracjami Gustava Dore`a, nawiązującymi do XIX wydawnictw biblijnych. Druga edycja "Biblii" ukazała się jeszcze z błogosławieństwem Jana Pawła II – mówi Maryla Kania z Wydawnictwa M z Krakowa. Na stoisku tego wydawnictwa sporym zainteresowaniem czytelników cieszyła się książka redaktora naczelnego "Do Rzeczy" Pawła Lisickiego: "Kto zabił Jezusa?", która pokazuje śmierć Jezusa, a następnie przekaz o niej w kontekście historycznym, ale też społeczno-religijnym. W sobotę można było porozmawiać z autorem i zdobyć autograf. Wydawnictwo zapowiadało już jego kolejną "śledczą" książkę, poświęconą Marii Magdalenie.

Ze stoiska wydawnictwa Esprit znikały książki o duchowości, charyzmatach, objawieniach Maryi, o końcu świata oraz pozycje franciszkanina o. Józefa Witko. Wydawnictwo Znak już drugi rok z kolei sprzedawało znakomitą biografię Heleny Kowalskiej: "Siostra Faustyna". Jej autorka Ewa Czaczkowska otrzymała za nią tegorocznego Feniksa w kategorii publicystyki religijnej, za "nieustępliwość w dochodzeniu do prawdy o życiu i działalności Świętej i tajemnic rozwoju kultu Bożego Miłosierdzia".  

Wydawnictwo "Fronda" najwięcej sprzedało bestsellerowego "Katolickiego pomocnika towarzyskiego", uczącego, jak "pojedynkować się z ateistą". Zainteresowaniem cieszyła się też seria wywiadów pt. "Lustra", w ramach której ukazały się rozmowy z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, Bronisławem Wildsteinem i Cezarym Gmyzem.

– Największym powodzeniem cieszyła się książką "Franciszek. Papież z końca świata", mająca tutaj na targach swoją premierę – mówi Piotr Rapciak z Wydawnictwa WAM , które na targach pokazało ponad 200 tytułów książkowych. – Oprócz niej czytelnicy sięgali po książkę-przesłanie Benedykta XVI: "Dlaczego wierzę", która została przygotowana na zakończenie pontyfikatu. Trzecią popularną pozycją była: "Święta Rita. Patronka spraw trudnych i beznadziejnych". Kult tej świętej z roku na rok wzrasta.

Wydawnictwo otrzymało na tegorocznych targach wyróżnienie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich za książkę dla dzieci z zakresu historii sztuki pt. "Mysz Bogumił i tajemnice Kościoła".

Na stoisku Edycji św. Pawła gościła w sobotę Ania Golędzinowska, była modelka, prezenterka telewizyjna, która przeżyła nawrócenie. To właśnie jej biografia-świadectwo: "Ocalona z piekła", przyciągały kupujących. Książka zdobyła tegorocznego Feniksa w kategorii literatury dla młodzieży.

– Najmłodszych przyciągnęły zwłaszcza gry komputerowe o biblijnych bohaterach: "Noe" i "Dawid" – mówi br. Tomasz Wasilewski z Edycji św. Pawła. – Dorośli wybierali książki Benedykta XVI: jego autobiografię "Moje życie", a także "Radość wiary", "Duchowe dziedzictwo" – czyli wybór homilii i kazań pod kątem przeżywanego obecnie Roku Wiary. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy