Nowy numer 13/2024 Archiwum

Pamięci wyklętych

Koncerty, inscenizacje, składanie wieńców. Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych obchodzony jest coraz powszechniej i bardziej uroczyście.

25 lutego o godz. 18 w Teatrze Kamienica odbędzie się realizowany przez stowarzyszenie Studentów dla RP wieczór poetycko-historyczny poświęcony pamięci mjr Łukasza Cieplińskiego, pt. „Wierzę wbrew nadziei”. Na scenie zobaczymy przedstawicieli warszawskiego oddziału, ale także młodych aktorów. Zostanie przedstawiony rys historyczny, można będzie usłyszeć, kim byli nasi bohaterowie w czasie wolnym, poznamy ich jako wrażliwych, czułych ludzi, którzy mieli wady i zalety, ale kiedy trzeba, to szli choćby i na pewną śmierć. Zaprezentowane będą więzienne grypsy Łukasza Cieplińskiego, który w piękny, wzruszający, przywracający wiarę w wielkość człowieka sposób opisywał ostatnie chwile swojego życia, ani na moment nie zapominając o wierności Bogu, Ojczyźnie i żonie. Wstęp na inscenizację, organizowaną pod patronatem „Gościa” jest darmowy.

28 lutego na „patelni” przed stacją Metro Centrum w godz. 17.30-22 planowany jest plenerowy pokaz filmów dokumentalnych poświęconych Żołnierzom Wyklętym. Tego samego dnia o godz. 19 w bazylice św. Krzyża zostanie odprawiona Msza św. połączona z nadaniem odznaczeń „Zło Dobrem Zwyciężaj” oraz koncert promocyjny płyty „Podziemna Armia Powraca”, w wykonaniu m.in. Jana Pietrzaka i Jerzego Zelnika. 1 marca, w obchodzony po raz czwarty Dzień Żołnierzy Wyklętych zapowiedziano ponad 20 różnych uroczystości w miejscach pamięci, m.in. na Cmentarzu Bródnowskim, przy pomniku więźniów politycznych straconych w latach 1944-56 (kwatera 45N, godz. 15), przy rogatce ul. 11 Listopada i Szwedzkiej (inscenizacja historyczna o godz. 12), na Powązkach Wojskowych przy Pomniku Męczenników Terroru Komunistycznego w kwaterze Ł oraz przy grobach w kwaterze „Montera” (godz. 14.30), przy Pomniku Poległym i Pomordowanych na Wschodzie (godz. 15) czy przy ul. Rakowieckiej 37 pod tablicą pamiątkową na siedzibie Aresztu Śledczego (godz. 16). O godz. 17 odbędą się uroczystości centralne przed Grobem Nieznanego Żołnierza, sprzed którego po Apelu Poległych wyruszy marsz Krakowskim Przedmieściem do archikatedry św. Jana, gdzie o godz. 19 będzie sprawowana Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. 2 marca w godz. 12-20 w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (ul. Foksal 3/5), w ramach III Warszawskiego Maratonu Filmowego o Żołnierzach Wyklętych „Jeszcze się Polska o nas upomni”, odbędzie się pokaz 13 filmów dokumentalnych. O 12.30 abp Henryk Hoser będzie przewodniczył Mszy św. w katedrze warszawsko-praskiej św. Floriana, podczas której zostanie także wręczone odznaczenie „Zło Dobrem Zwyciężaj” oraz koncert promocyjny płyty „Podziemna Armia Powraca - Żołnierze Wyklęci”. Po południu w kościele bł. Edmunda Bojanowskiego na Ursynowie (ul. Kokosowa 12) prelekcję o Żołnierzach Wyklętych wygłosi prof. Jan Żaryn. Uroczystości zaplanowano także w Błoniu, Grodzisku Mazowieckim, Kobyłce, Łomiankach, Milanówku, Ostrówku, Otwocku, Piasecznie i Wołominie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy