Nowy numer 17/2024 Archiwum

Obywatele, głosujcie!

Do końca czerwca można oddać głos na zgłoszone przez warszawiaków projekty do budżetu obywatelskiego. W sumie jest ich 1390. Aby zagłosować, nie trzeba być zameldowanym w stolicy ani pełnoletnim. Zwycięskie projekty będą realizowane w 2015 r.

W Śródmieściu swój głos można oddać np. na budowę dwóch wind na moście Poniatowskiego (koszt to ponad 2 mln zł), wytyczenie przejścia dla pieszych przez ul. Marszałkowską na wysokości Ogrodu Saskiego (1,5 mln zł), ustawienie kolejnych ławek wokół Muzeum Historii Żydów Polskich (30 tys. zł) i budowę ogrodzonego wybiegu dla psów przy ul. Dobrej (36 tys. zł). Na liście w tej dzielnicy są też zajęcia umuzykalniające dla dzieci (41,5 tys. zł) i ruchowe dla seniorów (20,1 tys. zł), czy nakręcenie filmu promującego dzielnicę (80 tys. zł).

Budżet obywatelski (partycypacyjny) to forma zwiększenia udziału i wpływu mieszkańców na wydatki miasta - decydują oni, na co wydać kwoty wydzielone z lokalnych budżetów.

Projekty, które mają być w Warszawie zrealizowane w 2015 r., można było zgłaszać do 10 marca. Wpłynęło ich ponad 2,2 tys. - najwięcej na Mokotowie - 333, a najmniej w Wesołej - 42.

Do etapu głosowania złożone z mieszkańców, organizacji pozarządowych, radnych i urzędników dzielnicowe zespoły ds. budżetu partycypacyjnego zakwalifikowały 1390 projektów. Łącznie na realizację tych, które wybiorą mieszkańcy, miasto przeznaczy ponad 26,2 mln zł (ok. 0,18 proc. zaplanowanych na br. wszystkich wydatków miasta).

Wśród projektów są zarówno takie, które dotyczą miejskiej infrastruktury, np. budowy ścieżek rowerowych czy wymiany latarni, jak i tzw. miękkie, dotyczące organizacji pikników rodzinnych czy też organizowania zajęć języka angielskiego dla mieszkańców.

W dzielnicach można głosować m.in. na budowę miejsc postojowych dla samochodów, ścieżek rowerowych, boisk, kortów tenisowych, siłowni plenerowych, placów zabaw i sygnalizacji świetlnej. Można też poprzeć renowację terenów zieleni i plaży nad Wisłą, ustawienie fotoradarów, rozbudowę systemu monitoringu miejskiego, stworzenie bezpłatnej sieci wi-fi dla mieszkańców, czy organizację wystaw plenerowych i teatrzyków kukiełkowych.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy