Nowy numer 13/2024 Archiwum

Dzień wszystkich wdzięcznych

Po raz 8. obchodzimy ustanowione przez polski episkopat Święto Dziękczynienia. To okazja, by zobaczyć i wesprzeć Świątynię Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Ósme Święto Dziękczynienia w Wilanowie rozpocznie się 11-kilometrową pielgrzymką z obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej.

Po Mszy św. na nowym placu przed świątynią Opatrzności Bożej zagrają najlepsze chrześcijańskie zespoły, a obok otwarte zostanie Miasteczko dla Dzieci - z konkursami i zabawą dla całej rodziny.

Przez cały dzień, we wszystkich parafiach w Polsce, będzie można złożyć datki na ukończenie Świątyni Opatrzności Bożej, wotum narodu za odzyskaną wolność.

Trawa na ukończonym właśnie placu przed świątynią Opatrzności Bożej zdążyła się zakorzenić. W południe rozsiądą się na niej rodziny z dziećmi, które przybędą po raz ósmy na Święto Dziękczynienia do Wilanowa.

Część pielgrzymów dotrze tu pieszo, w 11-kilometrowej pielgrzymce z obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej, który pielgrzymował przez ostatni rok po archidiecezji warszawskiej. 7 czerwca mieszkańcy Warszawy będą mogli pożegnać Maryję nie tylko maszerując z Nią z pl. Piłsudskiego do Wilanowa, ale także w czasie Mszy św., która w południe zostanie odprawiona przez świątynią, i potem - w czasie cichej adoracji w Panteonie Wielkich Polaków.

Dzień wszystkich wdzięcznych   Dziś w całej Polsce trwa zbiórka do puszek na Świątynię Opatrzności Bożej w Wilanowie Tomasz Gołąb /Foto Gość - Dzień Dziękczynienia to klucz, który otwiera nam drogę do Bożej Opatrzności i wielkiej prawdy, że Bóg opiekuje się nami. Z jednej strony chcemy w tym dniu mówić "dziękuję", ale z drugiej chcemy także zawierzać - siebie i naszych bliskich oraz sprawy ojczyzny Bożej opatrzności. Ta modlitwa dziękczynienia i zawierzenia przekracza nie tylko granice Warszawy, ale także Polski, bo wśród 70 tys. darczyńców wspierających wznoszenie Świątyni Opatrzności Bożej, wotum narodu za odzyskaną wolność, są już wierni z całego świata - mówi kard. Kazimierz Nycz, inicjator Dnia Dziękczynienia. - Różne były przez osiem lat motywy tego dziękczynienia: beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki czy kanonizacja św. Jana Pawła II, ale w tym roku chcemy podkreślić, że to rodzina jest w Kościele przedmiotem szczególnej troski, dlatego chcemy przeżywać to święto pod hasłem: "Królowo rodzin, dziękujemy i zawierzamy" - dodaje metropolita warszawski.

Święto Dziękczynienia rozpocznie się o godz. 8 procesją ze Świętym Wizerunkiem Nawiedzenia Matki Bożej Jasnogórskiej z pl. Piłsudskiego i przejdzie następującymi ulicami: pl. Piłsudskiego - Królewska - Krakowskie Przedmieście - Nowy Świat - pI. Trzech Krzyży - al. Ujazdowskie - Belwederska - Jana lll Sobieskiego - aI. Wilanowska - al. Rzeczypospolitej - Ks. Prymasa A. Hlonda.

Przy kościele Św. Antoniego Marii Zaccarii nastąpi uroczyste przekazanie Świętego Wizerunku. Ostatni odcinek do Świątyni Opatrzności Bożej uczestnicy procesji przejdą w asyście przedstawicieli różnych grup i stanów, w tym przedstawicieli Wojska Polskiego, harcerzy, Episkopatu Polski, duchownych z całego kraju, prezydentów miast papieskich, pocztów sztandarowych, przedstawicieli grup zawodowych, orkiestr, stanów i zrzeszeń. W procesji uczestniczyć będą także darczyńcy z różnych części Polski.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy