Nowy numer 13/2024 Archiwum

Kultura bez barier

Niewidomy w teatrze, głuchy na warsztatach muzyki, wózkowicz na tańcach? Normalna sprawa.

Ponad 100 wydarzeń przygotowano dla osób niepełnosprawnych w ramach III Warszawskiego Tygodnia Kultury bez Barier. W tym roku do festiwalu, który potrwa od 24 września do 11 października, dołączyły instytucje kultury z 11 miast m.in. z Krakowa, Łodzi, Poznania, Legionowa.

Hasło tegorocznej edycji festiwalu to "Więcej kultury bez barier". Podczas festiwalu pięćdziesiąt muzeów, teatrów, domów kultury i innych organizacji przygotuje specjalne wydarzenia lub dostosuje swój aktualny repertuar do potrzeb osób niepełnosprawnych, mających na co dzień ograniczony dostęp do kultury. W programie znalazły się m.in. spektakle teatralne, pokazy filmowe, warsztaty muzealne, słuchowiska. Będą też wystawy kostiumów i rekwizytów teatralnych, warsztaty animacji lalek teatralnych dla dzieci i tworzenia bajek. Zwiedzić będzie można Zamek Królewski i Sejm.

W Warszawie wydarzenia odbywać się będą m.in. w Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego, Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Huebnera, Teatrze Baj, Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Drukarstwa, Muzeum Narodowym, Teatrze Baj, TR Warszawa, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Narodowym Instytucie Audiowizualnym, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Podczas Tygodnia Kultury Bez Barier osoby z niepełnosprawnością mogą liczyć m.in. na audiodeskrypcję (opisywanie przez lektora np. obrazu, zabytków czy tego, co się dzieje w filmie, spektaklu teatralnym) i tyflografikę (reprodukcja dzieł o zmiennej fakturze, pozwalająca za pomocą dotyku zapoznać się z nimi), tłumaczenie na język migowy, napisy dla niesłyszących i pętlę indukcyjną (niesłyszący i niedosłyszący). Na ułatwienia będą mogły także liczyć osoby z niepełnosprawnością ruchową.

"Warszawa ma najszerszą ofertę (kulturalną) dla osób niepełnosprawnych, myślę głównie o osobach z dysfunkcjami wzroku i słuchu" - powiedział Thun-Janowski, dyrektor stołecznego Biura Kultury. Wyjaśnił, że Warszawa podzieliła inwestycje mające ułatwić dostęp osobom niepełnosprawnym do kultury na małe i duże. Te pierwsze dotyczą przede wszystkim usuwania drobnych barier architektonicznych, takich jak wejścia, umiejscowienie przycisków do wind. Drugi typ działań dotyczy m.in. wyposażania instytucji kultury w pętle indukcyjne i sprzęt do audiodesprypcji.

Co roku do festiwalu kultury bez barier przyłącza się coraz więcej instytucji, chociaż początki nie były łatwe - powiedziała Anna Żórawska, prezes Fundacji Kultura Bez Barier. Zauważyła, że jeszcze cztery lata temu niektóre teatry nie chciały wyświetlać napisów dla niesłyszących.

Organizatorzy zapowiadają pomoc w dojechaniu do teatrów czy muzeów. Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny, ale na wszystkie wydarzenia obowiązuje rezerwacja miejsc, najlepiej zarezerwować je poprzez stronę internetową festiwalu www.wtkbb.pl/, która ma być wkrótce uruchomiona.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy