Rewolucja na placu Defilad

Styk miasta i kultury - tak wyobraża sobie pl. Defilad Thomas Phifer, światowej sławy projektant. Pl. Defilad czekają wielkie zmiany.

Agata Ślusarczyk

dodane 18.09.2015 19:07
0

Rewolucja na placu Defilad   Wrota, które mogą pełnić rolę sceny dla kilku tysięcznej publiczności materiały prasowe Pierwsze piętro muzeum to tzw. galerie eksperymentalne - poświęcone eksperymentom w sztuce, wystawy badawcze oraz galerie prezentujące archiwa muzeum. Znajdą się tu także wystawy prac badawczych i dwie instalacje stałe – archiwum Zofii Kulik i rekonstrukcja Studia Eksperymentalnego polskiego Radia. Na tym piętrze znajdzie się także biblioteka z czytelnią. 

- To także piętro, gdzie będziemy przygotowywać te projekty, które już stały się znakiem rozpoznawczym muzeum, związane z badaniami, wiedzą, rozumieniem kultury, praca nad archiwami, przeszłością - wyjaśniła.

Na drugim piętrze znajdą się monumentalne galerie oświetlone światłem wpadającym przez świetliki. Charakteryzować je będą rozmiary powierzchni muzealnej od 200 m kw.(cztery sale) do 500 m kw. Ciąg sal przeplatany będzie tzw. "pokojami miejskimi” - czyli miejscami odpoczynku z widokiem na miasto. 

Fasady obydwu budynków będą przeszklone, każda bryła będzie mieć wyjątkową architektoniczna tożsamość.- Muzeum, teatr i znajdujące się między nimi forum tworzą spójną całość, zachowując jednocześnie odrębność od siebie nawzajem i od otoczenia. Proste bryły budynków kontrastują zarówno z potężnym i wyrazistym Pałacem Kultury i Nauki, jak i z komercyjną architekturą okolicy. Fasady budynków, zbudowane z prostych materiałów o fakturze zachęcającej do dotykania, czerpiące inspiracje z abstrakcyjnych dzieł sztuki, uosabiają twórcze życie stolicy i podkreślają kluczową rolę Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa w tworzeniu nowego centrum kulturalnego Warszawy - powiedział przedstawiając wizualizacje budynków Thomas Phifer.

3 / 4
oceń artykuł Pobieranie..