Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Uczcili płk. Kuklińskiego

W Otwocku jest ul. Płk. Ryszarda Kuklińskiego. A na kościele w Zakręcie - jego tablica.

- W tym roku przypada 85. rocznica urodzin Ryszarda Kuklińskiego, a 7 listopada - 34 lata od kiedy pułkowniki wyjechał z kraju kończąc swoją zwycięską misję.  Odniósł zwycięstwo nad imperium zła i nienawiści. Tak jak Prometeusz niósł ogień, tak on niósł pokój. Misja, za którą oddał życie,  była szlachetna i wielka. I teraz na nas teraz spoczywa obowiązek wyjaśnienia kim był i co zrobił płk. Kukliński – tłumaczy Małgorzata Kupiszewska, inicjator i organizator uroczystości upamiętniających działalność Jacka Stronga, które zaplanowano 7 listopada w miejscach związanych z działalnością i życiem prywatnym pułkownika.

Uroczystości rozpoczęły się w Otwocku o godz. 9.30.

- Ulica między Kraszewskiego i Generalską zostanie nazwana ul. płk. Ryszarda Kuklińskiego. Wierzymy, że lokalizacja nie jest przypadkowa. Choć w naszych sercach pułkownik jest już generałem, to liczymy, że Andrzej Duda, który zainteresował się sprawą, nada pośmiertnie taki stopień Ryszardowi Kuklińskiemu – ma nadzieję Małgorzata Kupiszewska.

W ramach uroczystości, w parafii św. Pawła Apostoła w Zakręcie o godz. 11 została odprawiona Msza św., w której uczestniczyła Kampania Honorowa WP, a  homilię wygłosił bp Józef Zawitkowski.

- Płk Kukliński ofiarował naszej parafii kawał ziemi. Co środę w ramach nabożeństwa do MB Nieustającej Pomocy i w poniedziałki podczas modlitwy za zmarłych modlimy się za dusze Ryszarda Kuklińskiego, jego żony i synów. W najbliższą sobotę również powierzymy ich dusze Bogu – wyjaśnia ks. Tadeusz Firysiuk, proboszcz parafii w Zakręcie, a prywatnie bliski znajomy Joanny Kuklińskiej. Po Eucharystii nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej nieopodal dębu zasadzonego na cześć pułkownika, a noszącego imię „Viktoria”. Przy tej okazji przemówienia okolicznościowe wygłoszą przedstawiciele prezydenta RP, ambasadora USA i ministra obrony narodowej. Będzie też sposobność rozmowy i odwiedzenia w Emowie rodziny Barszczów, przyjaciół Kuklińskiego, u których pułkownik okresowo pomieszkiwał.

O godz. 15 w Wiązownie rozpoczęła się ogólnopolska konferencja „Pomnik Symboliczny: Pułkownik Kukliński – Zwycięska Misja” organizowana przez prof. Jana Żaryna. Prelekcje o szpiegostwie i szpiegach, dylematach i honorze oficera, patriotyzmie dziedzicznym, czy przebiciu żelaznej kurtyny wygłosili m.in.: prof. Marek Wolsza, prof. Tomasz Panfil, Michał Siwiec-Cielebon, kpt. Franciszek Krzysia, dr hab. Józef Brynkus i Tomasz Łysiak. Dyskusję na zakończenie spotkania poprowadził red. Bogdan Rymanowski. Rozstrzygnięty zostanie również konkurs na plakat i konkurs wiedzy dla gimnazjalistów pod hasłem: „Pułkownik Kukliński - zwycięska misja”. Organizatorzy zapraszają by śledzić stronę internetową www.pulkownikkuklinski.pl, na której wystąpienia będą transmitowane na żywo.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP.

Współorganizatorami spotkania: Izba Pamięci Płk. Kuklińskiego, Fundacja „Łączka”, Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, Towarzystwo Parku im. dr H. Jordana, Stowarzyszenie Społeczno-Kombatanckie Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość z Krakowa, Ogólnopolski Komitet Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki, Kapituła Medalu „Zło Dobrem zwyciężaj”, Muzeum Tradycji Niepodległościowej Ziemi Wadowickiej im. 12 Pułku Piechoty i Fundacja Niepodległość. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Historii Polski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy