Nowy numer 13/2024 Archiwum

Z Prymasem do Chrztu

Z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski i 50. rocznicy obchodów Milenium przygotowano wystawę. "Przewodnikiem" jest kard. Stefan Wyszyński. Jego przemówienia prowadzą widza przez poszczególne sale.  

Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, Światowe Dni Młodzieży oraz przypadająca w tym roku 1050. rocznica Chrztu Polski stały się okazją do zaprezentowania w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej ciekawej ekspozycji, zatytułowanej „Na szlaku Tysiąclecia z Prymasem Wyszyńskim”.

Wystawa obrazuje drogę narodu polskiego, który, odchodząc od czasów, wierzeń i obyczajów pogańskich pierwszego tysiąclecia, poprzez znamienny akt przyjęcia Chrztu przez księcia Mieszka został włączony w ówczesny świat chrześcijański, w społeczność Ludu Bożego. Przewodnikiem po wystawie jest wielki Prymas Tysiąclecia, Kardynał Stefan Wyszyński. Jego myśli towarzyszą widzom przez całą ekspozycję, wyjaśniając najważniejsze etapy w wielowiekowej pielgrzymce polskiego narodu. Z mroków wczesnego średniowiecza poprzez Drzwi Gnieźnieńskie obrazujące misję pierwszego polskiego świętego i męczennika, Wojciecha, jak przez otwarte Wrota Miłosierdzia, zwiedzający wkraczają w nową rzeczywistość katolicką, opartą na kulturze antycznej i skierowaną ku Bogu.

Widzowie mają okazję oglądać wizerunki Bogurodzicy. W dziejowej wędrówce naród polski był zawsze wspierany przez Maryję, To Ją obrał sobie za Królową, oddał się Jej w ślubach Jana Kazimierza, i w jasnogórskich Ślubach Narodu i zawsze pozostawał Jej wierny.

Prymas Tysiąclecia w Gnieźnie w 1966 r. powiedział: „Wszyscy, którzy dziś w Polsce żyjemy, jesteśmy błogosławionym owocem […] wspaniałej daty Chrztu Polski – 14 kwietnia 966 roku”. A najwspanialszymi owocami są święci błogosławieni polscy – Wojciech, świeci Bracia Męczennicy, Stanisław, Jadwiga, Kinga, Salomea, Maksymilian Kolbe, ks. Jerzy Popiełuszko, Jan Paweł II. Ich wizerunki zostały na wystawie specjalnie przywołane.

„Naród, który kończy jedno tysiąclecie, musi wspierać się na błogosławionych doświadczeniach dziejowych, czerpiąc z nich mądrość, silę i program dla przyszłości. „Oto Syn Twój” – „Oto Matka Twoja” – to nasze błogosławione doświadczenie z przeszłości, na którym mocno stoimy w teraźniejszości, patrząc ku przyszłości…”.

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Siedziba: ul. Dziekania 1, Warszawa, tuż obok archikatedry warszawskiej św. Jana Chrzciciela. Godziny otwarcia: wtorek-piątek 12.00 - 18.00, sobota-niedziela: 12.00 - 16.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy