Nowy numer 13/2024 Archiwum

Będziemy cię szukać w Łazienkach

Na Warszawskich Powązkach pochowano prof. Marka Kwiatkowskiego, wieloletniego dyrektora pałacowo-ogrodowego kompleksu.

Mimo zakazu wchodzenia z psami, codziennie przechadzał się z "Babą" i "Cudną" po parkowych alejkach Łazienek. Lekko pochylony o szczupłej sylwetce. Gdy zwracano mu uwagę, uprzejmie przepraszał i… znikał za rogiem. - Zawsze będziemy szukać cię w Łazienkach - mówili ze złami w oczach przyjaciele. Na Cmentarzu Powązkowskim pożegnano prof. Marka Kwiatkowskiego, varsavianistę, historyka sztuki, muzealnika, wykładowcę akademickiego, a przede wszystkim wieloletniego dyrektora zespołu pałacowo-ogrodowego Łazienki Królewskie.

Odbudowie i stworzeniu pałacowego kompleksu poświęcił blisko 50 lat swojego życia i pasji.

- To dzięki jego zaangażowaniu możemy dziś podziwiać piękno Łazienek Królewskich. Świętej pamięci profesorowi zawdzięczamy także odbudowę pałacu Królikarni i stworzenie tam Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, które stało się jednym z ważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy - napisał w liście wiceprezes Rady Ministrów i minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.

Dodał, że dziełem profesora jest także autorska koncepcja wnętrz pałacu w Otwocku Wielkim oraz wiele prac naukowych poświęconych "jego ukochanej" Warszawie. - Jestem przekonany, że wszyscy, którym bliska jest stolica i jej historyczne pamiątki, łączą się dziś w poczuciu wielkiej straty - napisał.

Będziemy cię szukać w Łazienkach   Zmarłego profesora żegnało wiele środowisk Agata Ślusarczyk /Foto Gość W imieniu władz Warszawy i mieszkańców zmarłego profesora pożegnał wiceprezydent stolicy, Jarosław Jóźwiak. Przypomniał, że odkąd w 1960 r. prof. M. Kwiatkowski został kustoszem pałacu na wyspie, zaczął z ogromną pasją i determinacją realizować ideę króla Stanisława Augusta tworzenia publicznego muzeum.

- Zapamiętamy profesora jako wybitnego znawcę i miłośnika architektury i sztuki Warszawy czasów Stanisław Augusta Poniatowskiego, był inicjatorem wielu projektów popularyzujących zabytki stolicy i ich twórców. Uczył, a właściwie zarażał swoją miłością do sztuki stanisławowskiej - mówił wiceprezydent nad trumną zmarłego.

W uznaniu za zasługi Rada Miasta Warszawy w 2003 r. przyznała prof. M. Kwiatkowskiemu tytuł Honorowego Obywatela m.st. Warszawy.

W ostatniej drodze dyrektorowi Łazienek towarzyszyli przedstawiciele powiatu węgrowskiego, gdzie w Suchej koło Węgrowa stworzył skansen budownictwa staropolskiego, Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego (otrzymał także tytuł Honorowego Obywatela Powiatu Węgrowa). Przedstawiciele kardy akademickiej i studenci Akademii Finansów i Biznesu Vistula, na której prof. Kwiatkowski prowadził "niezwykłe" wykłady z historii sztuki i architektury. Wśród żałobników byli także warszawscy przewodnicy, a także członkowie Bractwa Orderu Świętego Stanisława.

Zmarłego profesora żegnała także żona i przyjaciele, którzy przekazali ostatnie słowa otuchy wypowiedziane przez dyrektora Łazienek: "nigdy nie traćcie nadziei przy tworzeniu swoich planów życiowych!".

Prof. Marek Kwiatkowski zmarł 10 sierpnia 2016 r. w wieku 86 lat. Był autorem kilkudziesięciu książek, a także nauczycielem akademickim. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach.

Prof. Kwiatkowski ukończył studia wyższe na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. W 1960 r. został kustoszem Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Przez wiele lat, do 2008 r., pełnił funkcję dyrektora zespołu pałacowo-ogrodowego Łazienki Królewskie.

W 2005 r. został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

"Jego zasługą jest scalenie i urządzenie zespołu pałacowo-ogrodowego Łazienki Królewskie oraz zorganizowanie w Starej Pomarańczarni pierwszej w kraju Galerii Rzeźby Polskiej” - pisano z kolei w uzasadnieniu decyzji o przyznaniu prof. Kwiatkowskiemu tytułu Honorowego Obywatela Warszawy. "Zaangażował się także w odbudowę Królikarni oraz urządzenie w niej Muzeum im. Xawerego Dunikowskiego. Był pierwszym kuratorem odbudowanego Zamku Królewskiego w Warszawie i autorem urządzenia wnętrz Pałacu w Otwocku Wielkim. Walnie przyczynił się do powstania Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II. Sprawował nadzór konserwatorski przy odbudowie hotelu Bristol i Pałacu Prezydenckiego. W 1983 r. został członkiem Warszawskiego Towarzystwa Naukowego" - wyliczano jego zasługi.

Kwiatkowski był autorem licznych publikacji, w tym 15 poświęconych Warszawie, organizował także wystawy i ekspozycje muzealne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy