Prawosławny metropolita warszawski i całej Polski abp Sawa poświęcił cerkiew wybudowaną na wzór świątyni Hagia Sophia.
„Małe poświęcenie wody” oraz poświęcenie świątyni pw. św. Sofii – Mądrości Bożej zgromadziło w Warszawie episkopat, duchowieństwo i wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Uroczystościom przewodniczył metropolita Sawa, w asyście arcybiskupa lubelskiego i chełmskiego Abla, arcybiskupa białostockiego i gdańskiego Jakuba, arcybiskupa wrocławskiego i szczecińskiego Jerzego, arcybiskupa przemyskiego i gorlickiego Paisjusza, arcybiskupa bielskiego Grzegorza, biskupa łódzkiego i poznańskiego Atanazego, biskupa hajnowskiego Pawła, biskupa supraskiego Andrzeja, biskupa siemiatyckiego Warsonofiusza oraz licznie zgromadzonego duchowieństwa. Na poświęcenie nowej cerkwi przybyli także pielgrzymi z Białegostoku, Siemiatycz, Bielska Podlaskiego, Hajnówki oraz Białowieży. Obecny był bp Tadeusz Pikus, proboszcz parafii bł. Edmunda Bojanowskiego, ks. Adam Zelga, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz władz samorządowych.
- To poświęcenie odbywa się w momencie, kiedy najważniejsza świątynia chrześcijańska Hagia Sophia w Konstantynopolu - Istambule, została dzisiaj zamieniona na meczet, przynosząc wielki ból chrześcijanom - podkreślał w czasie liturgii metropolita Sawa, nawiązując do decyzji prezydenta Turcji Tayyipa Recepa Erdogana, by świątynia w Stambule, w której od 90 lat dotychczas mieściło się muzeum sztuki bizantyńskiej, zyskała status meczetu i obecnie odbywają się w niej modły muzułmańskie. - Zastanówmy się nad faktem: zgodnie z wolą Bożą, my, tu w Warszawie, w centrum Europy, oddajemy do użytku życia cerkiewnego kopię tej wspanialej budowli konstantynopolitańskiej. Warto przywołać mądre słowa Św. Cerkwi: „Nikt jak Bóg!”. To On kieruje losem świata, Św. Cerkwi i każdego z nas. Dlatego też, każdy „kto ma oczy, niech widzi, kto ma uszy, niech słucha”, czego dokonuje Bóg. Jemu niech będzie chwała!” - mówił metropolita.
Abp Sawa zaznaczył, że świątynia poświęcona jest pamięci przodków, wyznawców Prawosławia w Rzeczypospolitej na przestrzeni wieków, szczególnie tych, "którzy ginęli w obozach i łagrach na Wschodzie i Zachodzie, tych, którzy mocni wiarą, oddawali swe życie podczas Powstania Warszawskiego" - duchownych, świeckich, młodzieży i dzieci Warszawy.
- To właśnie Liturgia uświęca człowieka i otaczający go świat, jednoczy go z Bogiem i z drugim człowiekiem. Jednoczy nas także z naszymi przodkami, którzy pot i krew swoją składali w ofierze na ołtarzu Św. Prawosławia, za wolną Ojczyznę, poczynając od XVI wieku poprzez pierwszą i drugą wojnę światową, wywózki, bieżeństwo, przesiedlenia, akcję „Wisła”, obozy i łagry jak Sybir, Katyń. Miednoje, Telerhof, Oświęcim, Dachau Gross Rosen, Ravensbrűk, Mauthausen, burzenie cerkwi, czy Powstanie Warszawskie, w którym zginęli duchowni m. st. Warszawy, wierni, młodzież i dzieci - mówił hierarcha po obrzędzie poświęcenia cerkwi.
W kapsule z aktem erekcyjnym cerkwi znalazła się między innymi, ziemia zroszona krwią niewinnie zamordowanych sierot warszawskiej Woli.
Projekt świątyni został opracowany przez warszawskiego architekta śp. Andrzeja Markowskiego, który nie doczekawszy się zakończenia budowy, zmarł nagle 20 kwietnia 2019 r. Warszawska Hagia Sophia w swej architekturze łączy elementy konstantynopolitańskiej katedry z VI w. Główny ołtarz poświęcony będzie Narodzeniu Przenajświętszej Bogurodzicy. Metropolita Sawa ogłosił, iż świętami szczególnie czczonymi w powstającej cerkwi będą: Narodziny Bogurodzicy, święto Prepołowienija (Połowa Pięćdziesiątnicy) i dzień pamięci św. wielkiego męczennika i uzdrowiciela z przełomu III i IV wieku, Pantelejmona, któremu będzie poświęcony boczny ołtarz.