Zapisane na później

Pobieranie listy

Zawierzył Bogu. 70-lecie kapłaństwa bp. Kazimierza Romaniuka

Błogosławieństwa na całe kapłańskie życie udzieliła mu bł. Elżbieta Czacka, a święceń udzielił bł. Stefan Wyszyński.

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

dodane 17.12.2021 19:32
0

Dziękujemy za wszystko, co uczynił dla Warszawy po obu jej stronach (dziś podzielonej na dwie diecezje), za seminarium, za uczelnie katolickie. To wszystko kładziemy na ołtarzu dziękczynienia w tej eucharystycznej ofierze. Chciałbym, żebyśmy takim bogactwem tych 70 lat zostali, jako pewien przykład, obdarowani wszyscy - mówił kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. dziękczynnej w rocznicę święceń bp. Kazimierza Romaniuka.

W katedrze św. Floriana na Pradze Mszy św. z udziałem jubilata przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz. Koncelebrowali biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński, biskup pomocniczy Jacek Grzybowski oraz licznie przybyli na wspólne świętowanie biskupi z sąsiednich diecezji.

Biskup Jacek Grzybowski odczytał słowo, które z okazji jubileuszu nadesłał papież Franciszek: "Ojciec Święty, zapewniając o pamięci w modlitwie, prosi Boga, by obdarzył Księdza Biskupa obfitością łask, pociechą i mocą chrystusowego kapłaństwa, zawierzając go macierzyńskiej opiece Maryi Panny i św. Józefa, z serca udzielam mu apostolskiego błogosławieństwa, którym obejmuję jego rodzinę, bliskich i uczestników tej uroczystości".

- Bóg w jego życiu realizował swój zamysł, a on - nasz Jubilat - zgodnie ze słowami Jesu, in te confido, po prostu zawierzył i pozwolił Bogu prowadzić się przez życie. Dziś wyrażamy wdzięczność za wszystko, czego dokonał, czemu był wierny i przede wszystkim za tę wierność Bogu, w której trwa po dzień dzisiejszy - podkreślił w homilii bp R. Markowski.

Bp Kazimierz Romaniuk urodził się 21 sierpnia 1927 r. w Hołowienkach k. Sokołowa Podlaskiego. Wyświęcony na kapłana 16 grudnia 1951 r. przez abp. Stefana Wyszyńskiego, został posłany do parafii św. Szczepana. Wcześniej błogosławieństwa na całe kapłańskie życie udzieliła mu w Laskach bł. Elżbieta Czacka. Usunięty z parafii za odmowę uczestnictwa w pochodzie pierwszomajowym, trafił do MB Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie.

Kontynuując studia teologiczne na UW, w 1953 r. obronił pracę doktorską z patrologii. Na dalsze studia został skierowany na Papieski Instytut Biblijny do Rzymu (1956-1958), gdzie zdobył licencjat z nauk biblijnych, a następnie do jerozolimskiej Ecole biblique et archéologique française (1959-1961) - tę część studiów zakończył kolejny doktorat. Habilitację zakończył w 1966 r., trzy lata później został profesorem. Od 1971 r. pełnił funkcję rektora warszawskiego seminarium.

Pierwszemu ordynariuszowi diecezji warszawsko-praskiej przyszło żyć w czasie ośmiu pontyfikatów. Kolejnych papieży, od Piusa XII, miał okazję od czasów rzymskich studiów osobiście widzieć, słuchać i podziwiać podczas wielu audiencji i lat współpracy. Dość powiedzieć, że we wspomnieniach biskupa, jeszcze z lat dziecięcych, pojawia się m.in. dzień śmierci Józefa Piłsudskiego, wojna, którą spędził w Warszawie, tajne komplety, ukończone w 1944 r. tzw. małą maturą. Biskup Kazimierz Romaniuk wspomina Powstanie Warszawskie (przeleżał je chory na czerwonkę), cudowne ocalenie od wywózki do Rzeszy i wiele innych opatrznościowych wydarzeń, które jednoznacznie oceniał jako boże interwencje.

Czytaj dalej na następnej stronie

1 / 2
oceń artykuł Pobieranie..