Nowy numer 13/2024 Archiwum

Kościół w Polsce powinien się zaangażować misyjnie

Apeluje o. Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i Delegat ds. Misjonarzy. W podwarszawskich Markach trwa wakacyjny zjazd misjonarzy.

Ponad 100 misjonarzy z całego świata uczestniczy od 13 czerwca w "Wakacyjnym spotkaniu misjonarek i misjonarzy” w Centrum Formacji Misyjnej w Markach. Czterodniowy zjazd potrwa do soboty.

Drugi dzień zjazdu misjonarzy rozpoczęła Msza św. w intencji misjonarzy i darczyńców pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego. Zebranych przywitał bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji KPE ds. Misji.

W homilii kard. Kazimierz Nycz zwrócił uwagę, że praca misjonarzy to pragnienie "czegoś więcej”.

- Księża i świeccy patrzą na was z podziwem, nie z zazdrością. Dlatego, że trzeba wiele trudu i wysiłku włożyć, żeby stąpając mocno po polskiej ziemi, zapragnąć czegoś więcej w Afryce i innych krajach, rozumiejąc, co znaczy prawdziwa misyjność Kościoła. To jest ten najgłębszy motyw - miłość do Chrystusa, który nas wszystkich posyła, mówiąc: "Idźcie na cały świat” -  wyjaśnił kardynał.

Jednocześnie przestrzegł przed "zawężającym rozumieniem misyjności Kościoła". Wyjaśnił, że chodzi o to, by "zachować ten wymiar misyjności Kościoła w znaczeniu całego świata”, ale także nie zapominać o wyjściu na "peryferie” i szukać ludzi, którzy nie słyszeli o Chrystusie i Kościele.

- Jedno i drugie należy robić - ocenił kardynał.

Kaznodzieja zauważył, że jednym ze znaków czasu, które rozpoznają głosiciele Dobrej Nowiny jest "przesunięcie misyjności Kościoła i otwarcie się na misje w Azji". 

- Wiek XX - to otwarcie się na misje w Afryce, wiek XXI to z pewnością otwarcie się także na misje w Azji - wyjaśnił.

Czterodniowy program spotkania ma pomóc misjonarzom odnowić więź z ojczyzną. Oprócz wykładów dotyczących m.in. aktualnych wyzwań Kościoła w Polsce, Kościół a media, pomocy Kościoła w Polsce dla ofiar konfliktów zbrojnych i uchodźców czy szkoleń związanych z bezpieczeństwem, misjonarze odwiedzą Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, a także wezmą udział w zakończeniu peregrynacji kopii Jasnogórskiego obrazu w diecezji warszawsko-praskiej.

- To także wielkie święto misjonarskie, podczas którego misjonarze z całego świata mogą podzielić się troskami i radościami z misyjnego życia - wyjaśnił o. Kazimierza Szymczycha SVD, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i Delegat ds. Misjonarzy.

W spotkaniu w Markach bierze udział ponad 100 misjonarzy głównie z Afryki i Ameryki Południowej i Środkowej. W sumie 2032 polskich misjonarzy pracuje na co dzień w 97 krajach misyjnych. Dodatkowo ponad 1 tys. osób posługuje duszpastersko w krajach dawnego bloku sowieckiego.

W ocenie sekretarza Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i Delegata ds. Misjonarzy, problemem Kościoła w Polsce jest brak osób, które chcą wyjechać na misje.

- Mamy 43 prośby od biskupów misyjnych, brakuje tych, którzy mogą być posłani. Dzisiejsze spotkanie ma służyć umisyjnieniu kleru - wyjaśnia duchowny.

Zwrócił uwagę, że Kościół w Polsce potrzebuje "umisyjnienia”. - Kościół w Polsce jest misyjny, ale jeszcze bardziej musimy go animować, żeby świadomość potrzeb misyjnych docierała szczególnie do biskupów i kapłanów. Wówczas będą oni posyłać i świeckich, i kapłanów, i zakony - powiedział.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy