Nowy numer 38/2021 Archiwum

Na Woli powstaje kaplica adoracji - wotum za niepodległość

W parafii św. Klemensa Hofbauera powstaje kaplica całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. Z niej będzie płynąć modlitwa o odnowę moralną narodu polskiego.

Kaplica całodziennej adoracji powstaje w jednej z sal parafialnych bezpośrednio przylegających do kościoła św. Klemensa Hofbauera na Woli. Wejść do niej będzie można także z ulicy. Wyposażona w osiem klęczników i dwie ławki otwarta będzie od godz. 6 do godz. 20 siedem dni w tygodniu. W planach jest stały konfesjonał.

– Chcemy, by była to strefa ciszy i osobistego spotkania z Bogiem i szczególnej modlitwy w intencji ojczyzny – wyjaśnia o. Damian Simonicz CssR, proboszcz parafii przy ul. Karolkowej.

I dodaje, że pomysł na kaplicę - wotum wdzięczności za niepodległości - narodził się w ubiegłym roku, w 100. rocznicę Cudu nad Wisłą.

– Przypominać będzie o tym bogata, narodowościowa symbolika. W wykonanym z drewna ołtarzu, obok wyrzeźbionej w centralnym miejscu jako monstrancji Matki Bożej, zostaną wyrzeźbieni polscy święci i błogosławieni, którzy mają nieoceniony wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości: Jan Paweł II, ks. Jerzy Popiełuszko, s. Faustyna, bł. ks. Michał Sopoćko oraz sługa Boży kard. Stefan Wyszyński – tłumaczy redemptorysta.

Patriotyczne przesłanie będą zawierać zamieszczone w kaplicy witraże: zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, Matki Bożej Łaskawej, która uchroniła ojczyznę przed bolszewikami, katedry św. Jana Chrzciciela, związanej z działalnością kard. Wyszyńskiego, Jezusa Miłosiernego, którego przesłanie miłosierdzia zostało objawione polskiej zakonnicy, kościół św. Benona, do którego w XVIII w. przybył św. Klemens  Hofbauer oraz witraż ukazujący wyprowadzenie redemptorystów z kościoła i szukającej tu schronienia ludności cywilnej podczas Rzezi Woli.
– W ten sposób chcemy oddać hołd zamordowanym podczas Powstania Warszawskiego przez Niemców 30 zakonnikom ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela oraz ludności cywilnej – wyjaśnia proboszcz.

W ołtarzu zamieszczone zostaną także rzeźby czterech świątyń: bazyliki św. Piotra w Watykanie, sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, w którym działał bł. ks. Jerzy Popiełuszko i bazyliki Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Po bokach będą wyrzeźbieni Aniołowie Stróżowie, którzy oprócz św. Klemensa są współpatronami kościoła przy ul. Karolkowej.

Uroczyste otwarcie kaplicy odbędzie się 6 sierpnia o 18.30 – w dniu pamięci o pomordowanych podczas Rzezi Woli redemptorystach. Poprzedzi je modlitewne czuwanie 5 i 6 sierpnia zakończone Mszą św. o 12.30 w intencji darczyńców. – Chcemy pierwsze godziny funkcjonowania kaplicy ofiarować Bogu w intencji naszej ojczyzny i modlić się za jej odnowę moralną i duchową, byśmy nie zapomnieli, co jest naszym dziedzictwem - mówi proboszcz.

Więcej o powstającej na Woli kaplicy można będzie przeczytać w 32 nr "Gościa Warszawskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama