Świadek na Rok Wiary

Tomasz Gołąb

publikacja 18.09.2012 10:45

Ucałowaniem relikwii abp. Zygmunta Felińskiego zakończyła się Msza św. w archikatedrze warszawskiej we wspomnienie świętego biskupa Warszawy.

Uroczystości ku czci św. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego   Uroczystości ku czci św. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego
Chwila ucałowania relikwii świętego metropolity Warszawy, biskupa-wygnańca
Tomasz Gołąb/Gość Niedzielny
Eucharystii odprawionej 17 września przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, który w homilii nawiązał do posługi arcybiskupa Warszawy.

- Ten człowiek jest nam dany na Rok Wiary, jako świadek wiary wyznawanej. Świadek, który rozumiał, jak wiarę trzeba dopełniać miłością. Przyszedł do Warszawy na rok przed wybuchem powstania styczniowego. W bardzo trudnej sytuacji naszej ojczyzny, naszego miasta i w trudnej sytuacji dla siebie – w momencie, gdy zastał kościoły pozamykane, bo niektórym pomieszała się wiara z polityką i profanowali te kościoły wnosząc do nich swoje bieżące swary i spory – mówił w trakcie homilii metropolita warszawski.

We Mszy św. uczestniczyli wierni i siostry z warszawskich zakonów, w tym zwłaszcza ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, któremu bp Zygmunt Feliński zlecił w 1857 r. opiekę nad dziećmi oraz ludźmi chorymi i starymi.

Święty abp Zygmunt Szczęsny Feliński   Święty abp Zygmunt Szczęsny Feliński
Arcybiskup Warszawy z doby powstania styczniowego był pasterzem-wygnańcem. Ostatnie lata życia spędził w Dźwiniaczce, małej galicyjskiej wiosce. Do swojej diecezji władze zaborcze nie pozwoliły mu wrócić.
Tomasz Gołąb/Gość Niedzielny
Zygmunt Szczęsny urodził się w 1822 r. w Wojutynie na Wołyniu. Po otrzymaniu w 1855 r. święceń kapłańskich, został ojcem duchownym w petersburskim seminarium. W 1862 r. papież Pius XII mianował go arcybiskupem metropolitą warszawskim. W czasie półtorarocznej posługi spowodował duchowe odrodzenie stolicy, reformując m.in. seminarium, upowszechniając nabożeństwo majowe i zakładając schronisko dla biednych dzieci. W 1863 r., po niespełna półtorarocznej posłudze arcybiskupiej, został przez władze carskie skazany na wygnanie w głąb Rosji. Zwolniony po 20 latach, nie mógł jednak powrócić do swojej diecezji. Zmarł w pałacu arcybiskupim w Krakowie 17 września 1895 r. Arcybiskup Zygmunt Szczęsny Feliński został beatyfikowany 18 sierpnia 2002 r. przez Jana Pawła II podczas odprawianej przez niego Mszy świętej na krakowskich Błoniach. Jego kanonizacji dokonał 11 października 2009 r. w Watykanie papież Benedykt XVI.