Brawa dla Rosjan!

Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 28.09.2012 21:59

W trzeciej polskiej edycji Międzynarodowego Festiwalu La Folle Journee króluje muzyka rosyjska. Na widowni Teatru Wielkiego i namiotu na pl. Teatralnym znów tłumy

Orkiestra symfoniczna uczniów warszawskiej szkoły muzycznej oczarowała sluchaczy. Dyrygował Maciej Niesiołowski Orkiestra symfoniczna uczniów warszawskiej szkoły muzycznej oczarowała sluchaczy. Dyrygował Maciej Niesiołowski
Joanna Jureczko-Wilk/GN

Suitą baletową z "Jeziora łabędziego"  Piotra Czajkowskiego rozpoczęły się 28 września w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej Szalone Dni Muzyki. Rewelacyjnie zagrali ją młodzi muzycy z Orkiestry Symfonicznej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie. Dyrygował, prowadził i bawił publiczność muzycznymi dykteryjkami Maciej Niesiołowski. Oklaskom i bisom nie było końca.

Zaraz po występie młodych wykonawców, w największej sali Teatru Wielkiego rozpoczął się koncert inauguracyjny w wykonaniu niezwykłego Chóru Duchowieństwa Diecezji Warszawsko-Bielskiej, pod dyrekcją ks. mitrata Michała Niegerewicza. W koncercie wystąpili również: pianista Boris Berezovsky, Orkiestra Sinfonia Varsovia oraz uczestnicy projektu Akademia Sinfonia Varsovia – elitarnej szkoły gry orkiestrowej dla najlepszych absolwentów i uczniów szkół muzycznych w Polsce. Dyrygował Alexander Vedernikov.

W ciągu trzech dni, na 60 koncertach wystąpi blisko tysiąc artystów: od znanych solistów i dyrygentów, po wyłonionych w konkursie uczniów szkół muzycznych z całej Polski. Koncerty odbywają się w czterech salach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej oraz w namiocie ustawionym przed gmachem. Specjalnie z okazji festiwalu sale Teatru przybrały nazwiska wielkich rosyjskich pisarzy: Sala Moniuszki zamieni się w Salę Puszkina, Zascenium – Dostojewskiego, Kameralna – Czechowa, a Sale Redutowe – Tołstoja. Namiot koncertowy, do którego wstęp jest bezpłatny, objął patronatem Gogol. Koncerty w gmachu teatru, na które bilet wstępu kosztuje 5, 7 lub 10 zł, trwają około godziny.

Szalone Dni Muzyki po raz pierwszy zostały zorganizowane w 1995 roku we francuskim Nantes. Wkrótce przeniosły się m.in. do Hiszpanii, Portugalii, Japonii, Brazylii, a w końcu do Polski. Pierwszy raz w Polsce zagościły dwa lata temu. Wtedy w ciągu trzech dni publiczność mogła wysłuchać 120 koncertów z utworami Fryderyka Chopina. Rok temu skupiono się na twórczości pięciu wielkich kompozytorów dwóch ubiegłych stuleci - od Liszta do Szymanowskiego. Każdorazowo w ok. 100 koncertach wykonywanych przez setki artystów z kilkunastu krajów świata, uczestniczyło blisko 26 tys. słuchaczy, a w towarzyszących im akcjom edukacyjnym wzięło udział łącznie ok. 6,5 tys. dzieci z warszawskich szkół podstawowych.