Postawisz auto pod Warszawą

Marcin Wójcik

publikacja 04.10.2012 10:52

W Warszawie powstanie 6 podziemnych parkingów, a każdy pomieści od 120 do 1000 samochodów. Największy zostanie prawdopodobnie wybudowany pod placem Konstytucji.

Kto pierwszy ten lepszy Kto pierwszy ten lepszy
Największym problemem warszawskich kierowców jest brak miejsc parkingowych. Będzie lepiej, gdy za kilka lat w centrum miasta powstaną podziemne parkingi
Marcin Wójcik/GN

- Firmy mają czas do 28 listopada na zgłaszanie się do postępowania na wybór partnera prywatnego, który zaprojektuje, wybuduje i będzie eksploatował podziemne parkingi w Warszawie. Oceniamy, że negocjacje zakończymy w 2013 roku, a w kolejnym roku wybrany partner prywatny będzie zdobywał pozwolenia na budowę. Przewidujemy, że budowa pierwszych parkingów mogłaby się zacząć w 2015 roku - mówi Jarosław Kochaniak, wiceprezydent Warszawy.

W sumie powstanie sześć parkingów. Proponowane lokalizacje to: pod placem Powstańców Warszawy, pod placem Trzech Krzyży, pod ulicą Emilii Plater, pod placem Konstytucji, pod placem Bankowym, pod Rynkiem Mariensztackim, przy ulicy Wybrzeże Gdańskie oraz w okolicach placu Wilsona. Każdy z parkingów - w zależności od wielkości - będzie posiadał od 120 do 1000 miejsc parkingowych.

Po wybudowaniu partner prywatny będzie zarządzał parkingiem przez cały okres trwania koncesji. Jego wynagrodzeniem będzie prawo do czerpania korzyści z działalności parkingowej oraz z działalności usługowej. Całe przedsięwzięcie finansowane będzie ze środków koncesjonariusza.

„Głównym celem budowy parkingów podziemnych w Warszawie jest uwolnienie przestrzeni publicznej z istniejących parkingów naziemnych i parkowanych na nich pojazdów. Ponadto, usprawnią i poprawią one warunki parkowania w centrum stolicy oraz wzrośnie bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dzięki nowym parkingom zmniejszy się także emisja spalin oraz koszty eksploatacji pojazdów poprzez ograniczenie zbędnego ruchu samochodów w poszukiwaniu miejsca parkingowego” – czytamy na stronach Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

2,5 tysiąca nowych miejsc na pewno ucieszy Warszawiaków - zwłaszcza te w centrum miasta. Pozostaje jeszcze pytanie, ile będzie trzeba zapłacić za godzinę parkowania.