Nie każdy może pstrykać

Tomasz Gołąb

publikacja 09.10.2012 09:20

Filmowanie i fotografowanie uroczystości religijnych dozwolone jest jedynie dla uczestników specjalnego kursu. Jak się zapisać?

Kto może fotografować? Kto może fotografować?
Fotografowanie na uroczystościach kościelnych możliwe jest po ukończeniu specjalnego kursu
Tomasz Gołąb/GN

Filmowanie i fotografowanie uroczystości religijnych musi się odbywać w sposób godny i dyskretny. Ks. Józef Górzyński od wielu lat przygotowuje fotografów i operatorów do wykonywania ich obowiązków w świątyniach.

– Podstawowy problem to nieumiejętność poruszania się w przestrzeni sakralnej. Nigdy dość wyjaśniania, że liturgia jest czynnością świętą, a w związku z tym filmowanie musi odbywać się z największą czcią i szacunkiem, z zachowaniem ściśle określonych zasad – mówi liturgista i moderator Wydziałów Duszpasterskich Kurii Archidiecezjalnej Warszawskiej.

Od wielu lat w archidiecezji organizowane są specjalne kursy dla fotografów kościelnych. Sześciogodzinne szkolenie obejmuje podstawowe informacje z liturgiki. Operatorzy kamer i fotografowie uczą się poruszać w kościele tak, by nie rozpraszać uwagi celebransa i uczestników uroczystości. Problem nasila się zwłaszcza w maju, gdy rozpoczyna się sezon pierwszokomunijny. Aparaty fotograficzne i kamery nie tylko stały się dostępne dla przeciętnego portfela, ale oferują dziś takie możliwości, że każdy potrafi wykonać przyzwoite ujęcie. A jak tu odmówić sobie przyjemności oglądania później córki, siostrzeńca czy wnuczki zarejestrowanych na własnej kamerze? Podobnie na ślubach i chrztach...

Nie każdy wie, że można to robić jedynie po przejściu odpowiedniego kursu. Najbliższy Kurs Liturgiczny w zakresie fotografowania i filmowania w czasie uroczystości religijnych odbędzie się 16 i 17 października. Organizowany jest przez Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie. Zapisy: Sekretariat PWTW, tel./fax (22) 869 98 90; e-mail: sekretariat-pwtw@pwtw.mkw.pl. Absolwenci uzyskują legitymację uprawniającą do rejestrowania uroczystości w całym kraju. Kurs kosztuje 200 zł.

Przykazania dla fotografujących w kościele:

  • Twoje poruszanie się po kościele skupia uwagę wiernych. Staraj się, by nie stracili poczucia, że to Bóg jest w liturgii najważniejszy;
  • Twoja obecność w okolicach ołtarza odciąga uwagę od czynności liturgicznych. Staraj się nie stwarzać „konkurencji” dla celebransa, nie zajmuj miejsca w prezbiterium, przy ołtarzu ani przy ambonce;
  • Nie proś o pozowanie uczestniczących w liturgii;
  • Pamiętaj o odpowiednim, godnym ubiorze;
  • Nawet jeśli masz ukończony kurs dla operatorów, uzgodnij odpowiednio wcześniej z celebransem szczegóły dotyczące fotografowania. Duszpasterz ma prawo odmówić, to on odpowiedzialny jest za sacrum liturgii.