Rozmowa, która leczy

Tomasz Gołąb

publikacja 09.10.2012 09:22

50 proc. pacjentów, którzy nie zostali dobrze potraktowani przez lekarza, nie podejmuje leczenia – alarmują specjaliści. I zachęcają do uczenia się, jak rozmawiać z chorymi: w szpitalu, hospicjum i w rodzinie.

 

Konferencja inaugurująca IX kampanię "Hospicjum to też życie"   Konferencja inaugurująca IX kampanię "Hospicjum to też życie"
Ekspertami kampanii są psychoonkolodzy i specjaliści medycyny paliatywnej
Tomasz Gołąb/GN
Już po raz dziewiąty Fundacja Hospicyjna zainaugurowała kampanię społeczną „Hospicjum to też Życie", tym razem pod hasłem „Zdrowa rozmowa pomaga leczyć”. Tematem kampanii jest sztuka komunikacji w opiece medycznej, w relacji: środowisko medyczne  - pacjent – rodzina pacjenta.

- Chcemy poruszyć ten temat, bo medycyna ma coraz skuteczniejsze procedury, ale za nimi nie idzie wzrost empatii wobec pacjenta. A od właściwego podejścia, umiejętności rozmowy w dużej mierze zależy skuteczność leczenia. Co drugi pacjent, który nie ufa w pełni lekarzowi, nie podejmuje zaleconego leczenia – mówi Alicja Stolarczyk, prezes Fundacji Hospicyjnej.

Począwszy od 13 października br., w ramach obchodów Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej, w całym kraju organizowane będą koncerty charytatywne „Głosy dla hospicjów”, a także festyny, kiermasze, happeningi i zbiórki środków dla instytucji paliatywno-hospicyjnych. W lokalnych środowiskach będą prowadzone debaty. 13 października ruszy także portal www.zdrowarozmowa.pl, na którym pacjenci będą mogli dzielić się swoim doświadczeniem kontaktów z lekarzami.

- Zła rozmowa z lekarzem może być przeciwieństwem placebo, czyli nocebo. Gdy lekarz nie umie okazać empatii, unika w rozmowie z pacjentem kontaktu wzrokowego, nie zmniejsza jego lęku, jest nieuprzejmy – chory może potrzebować znacznie więcej leków przeciwbólowych, niż po rozmowie, która budzi nadzieję – podkreśla prof. Krystyna de Walden-Gałuszko, prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego, z wykształcenia psychiatra i specjalista z medycyny paliatywnej.

Celem kampanii jest także zwrócenie uwagi na komunikację z chorym w rodzinie. Hasło „Zdrowa rozmowa pomaga leczyć” ma uświadomić, że otwarta, szczera komunikacja w rodzinie, dowartościowanie chorego i unikanie negatywnych przekazów, pomaga szybciej przejść przez najtrudniejsze fazy choroby.

- Gdy 8 lat temu zachorowałam na nowotwór, poprosiłam moje córki, by patrząc na mnie nie martwiły się zbytnio, bo to pogłębi mój problem. Pomogło – mówi Danuta Stopińska, która od kilku lat prowadzi warsztaty dla osób chorych onkologicznie, konsultacje indywidualne oraz szkolenia z zakresu technik redukcji stresu.

Dziś Danuta Stopińska wspomina dwie rozmowy z lekarzami: obydwaj powiedzieli niby to samo, ale jednocześnie co innego.

- Od pierwszego usłyszałam, że siedzę na bombie. Guzy na węzłach chłonnych i przerzuty czerniaka będą wymagać kolejnych operacji i mam niewielkie szanse. Gdybym była podatna na sugestię, załamałabym się. Ale drugi lekarz uspokoił mnie. Owszem, mówił że być może będę potrzebowała operacji, ale dodał, że ma pacjentki, które z taką diagnozą żyją wiele lat – wspomina.

IX kampanii „Hospicjum to też Życie" niemal równolegle towarzyszyć będzie ogólnopolska akcja medialna, obejmująca prasę, radio, telewizję, internet i reklamę zewnętrzną. Na 18 listopada br. TVP1 przygotowuje ramowy program poświęcony tematowi kampanii,  podczas którego odbędą się spotkania z ekspertami  z dziedziny psychologii społecznej, psychoonkologii, przedstawicielami środowiska medycznego oraz ambasadorami akcji: Dorotą Kolak i Jerzym Stuhrem.

Zakończenie IX kampanii "Hospicjum to też Życie" przewidziane jest na 31 grudnia br., a jej wyniki ogłoszone zostaną w lutym 2012 r. W tym czasie można wesprzeć kampanię charytatywnym SMS-em na numer 7279. Koszt: 2 zł + VAT.

Tomasz Gołąb