Czy prezydent wygra w Totolotka?

Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 06.11.2012 18:36

Na półmetku drugiej kadencji prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz widzi Warszawę jako miasto atrakcyjne, nowoczesne, coraz wyżej notowane w międzynarodowych rankingach

Na konferencji prezydent i wiceprezydenci stolicy podsumowali osiągnięcia ostatnich dwóch lat Na konferencji prezydent i wiceprezydenci stolicy podsumowali osiągnięcia ostatnich dwóch lat
Joanna Jureczko-Wilk/GN

Prezydent podsumowała dwa lata drugiej kadencji rządów w Warszawie. W dziedzinie komunikacji jako osiągnięcia wymieniła budowę Mostu Marii Skłodowskiej-Curie, tramwaj na Tarchomin, który zacznie kursować na początku 2013 r., kolejkę na lotnisko Okęcie. Modernizuje się też tabor miejskiej komunikacji, a dzięki systemowi parkingów Park&Ride, udaje się przekonać kierowców, by nie wjeżdżali samochodami do centrum miasta. Egzamin zdał też system miejskich rowerów, z którego do tej pory skorzystało 225 tys. osób. Wiosną rozszerzy się o kolejne punkty, także na Pradze. Żeby jednak wygodnie podróżować po mieście rowerem potrzebna jest sieć ścieżek, a takiej w stolicy nie ma. Do jej utworzenia prezydent powoła pełnomocnika ds. komunikacji rowerowej. Już wiosną nadwiślańskim szlakiem rowerowym będzie można przejechać od Łomianek aż do Konstancina.

Oczywiście kluczową inwestycją komunikacyjną stolicy pozostaje druga linia metra, która powstaje dzięki dotacji z Unii Europejskiej.

- Budowa metra nie tylko poprawia komunikację, ale jest elementem  miastotwórczym. To wyraźnie widać na Kabatach, Młocinach, a wkrótce będzie zauważalne na Pradze - mówiła prezydent.

Pytana przez dziennikarzy o ostatnie problemy na budowie metra i o to, czy centralny odcinek będzie oddany w terminie, Hanna Gronkiewicz-Waltz zasłoniła się żartem: - Wygram w Totolotka czy nie? Już poważnie dodała, że mimo odnajdywanych wielu niewybuchów oraz awarii przy budowie, praca trwa nadal. Druga podziemna tarcza ruszy lada moment, kiedy odbiór techniczny potwierdzi, że podmyty grunt jest już utwardzony.

 Prezydent pochwaliła się też oczyszczalnią ścieków "Czajka":

- Mamy naprawdę czystą rzekę. Już tylko brudzą nam inni - podkreślała.

Długo Hanna Gronkiewicz-Waltz wymieniała inwestycje w dziedzinie kultury, na którą Warszawa wydaje więcej niż łącznie Kraków, Poznań i Wrocław. Do najważniejszych prezydent zaliczyła: otwarcie zrewitalizowanych staromiejskich piwnic, przekazanie siedziby dla Teatru Nowego, prace nad rewitalizacją siedziby Teatru Ochoty, adaptację budynku na rzecz Muzeum Warszawskiej Pragi, budowę Służewskiego Domu Kultury, nowe Muzeum w Palmirach. Dzięki inwestycjom ożywają i będą coraz bardziej atrakcyjne nadwiślańskie bulwary.

Największą po transporcie publicznym pozycją w budżecie miasta są wydatki na oświatę. Prawie do każdej złotówki, przekazanej Warszawie z Ministerstwa Edukacji, władze miasta dokładają drugą.

- I to jest najwyższą dopłata wśród samorządów w Polsce. Są dzielnice, które się starzeją albo wyludniają i tam musimy zamykać szkoły, a na przykład w Wilanowie w ostatnim roku przybyło 17 proc. dzieci i potrzebne są nowe szkoły i przedszkola - zaznaczyła prezydent.

Hanna Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że miasto zdało egzamin na gospodarza podczas organizacji EURO 2012. Przytaczając rankingi dodała, że Warszawa stała się drugim po Londynie najbardziej atrakcyjnym miastem na europejskim rynku nieruchomości, a według ONZ - 19. miastem na świecie pod względem wygody życia.

- Nigdy w historii Warszawy nie znaczyliśmy aż tyle. Jest to okres dynamicznego rozwoju miasta i nie możemy tego zmarnować - podkreślała prezydent.