Uczciliśmy niepodległą!

Tomasz Gołąb

publikacja 10.11.2012 09:35

Defilada, bieg niepodległości… I marsz. Tylko który? Wygląda na to, że 11 listopada nie nikomu nie zabrakło okazji, żeby manifestować swój patriotyzm

Centralne uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza Centralne uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza
Wszyscy mamy prawo do narodowej dumy z tego, co stworzyliśmy i po 1918, i po 1989 roku. Polska jest krajem suwerennym, jest krajem bezpiecznym, nowoczesnym i szanowanym na świecie - powiedział prezydent Bronisław Komorowski
Tomasz Gołąb

O godz. 11.11 kibicować można było startującym w XXIV Biegu Niepodległości, który w 10-kilometrową trasę wyruszył u zbiegu ulicy Stawki i al. Jana Pawła II do al. Niepodległości. Centralne uroczystości odbyły się o godz. 12 przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

W tym wyjątkowym dniu 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości najmocniej czujemy, że my, współcześni Polacy, jesteśmy kolejną zmianą w wielkiej narodowej sztafecie pokoleń. Sztafecie przekazującej sobie najcenniejszy depozyt, jakim jest własne, suwerenne i demokratyczne polskie państwo. Świadomi tej roli, z jednej strony sięgamy myślą w przeszłość i w zachowaniach naszych przodków odnajdujemy wzory, ale i ostrzeżenia, jak najlepiej służyć Polsce. Z drugiej strony wybiegamy myślą ku przyszłości i organizujemy nasze współczesne działania tak, by Rzeczpospolita na zawsze cieszyła się wolnością, dostatkiem i bezpiecznym miejscem w jednoczącej się Europie - powiedział prezydent przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

O godz. 13.30 parada z udziałem 260 rekonstruktorów wyruszyła z pl. Piłsudskiego przez Krakowskie Przedmieście do pl. Na Rozdrożu. Defilada była częścią prezydenckiego marszu „Razem dla Niepodległej”, którego współorganizatorem był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Dużą atrakcją był przemarsz wojsk piechoty z uzbrojeniem z różnych okresów historii Polski, a zwłaszcza udział blisko stu koni w uroczystościach pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Kawalerzystów w mundurach z epoki i ich rumaki może było oglądać w Ogrodzie Saskim już od godziny 10.

Największa manifestacja z powodu chuligańskiego wybryku wyruszyła z 40-minutowym opóźnieniem z Ronda Dmowskiego. Ok. 120 sprawców zatrzymała policja. Po incydencie ok. 20-tysięczna manifestacja wyruszyła w kierunku pomnika Romana Dmowskiego.