Przymierze Rodzin to marka

Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 20.01.2013 19:13

Stowarzyszenie Przymierze Rodzin świętowało 30. urodziny. Była dziękczynna Msza św. tort, życzenia i ciepłe słowa pani prezydent Anny Komorowskiej, której dzieci też "wychowały się" w Przymierzu Rodzin.

Od 30 lat stowarzyszenie pomaga rodzinom w wychowaniu dzieci w duchu katolickim Od 30 lat stowarzyszenie pomaga rodzinom w wychowaniu dzieci w duchu katolickim
Joanna Jureczko-Wilk/GN

W Szkole Przymierza Rodzin na Ursynowie Stowarzyszenie świętowało 30-lecie. Na dziękczynną Mszę św., którą odprawił kard. Kazimierz Nycz, przyjechali wychowankowie z rodzinami z wszystkich "przymierzowych" placówek. Wzruszona i jak zawsze skromna prezes stowarzyszenia Izabela Dzieduszycka dziękowała wszystkim, którzy w ciągu tych dziesięcioleci przyczynili się do rozwoju organizacji. Wspomniała też jego zmarłych przyjaciół.

W homilii kard. Kazimierz Nycz nawiązał do narodzenia Jezusa - w nieznanej mieścinie, skromnym żłóbku, w ubogich warunkach. - W takich też warunkach 30 lat temu pani Izabela z grupą przyjaciół - chciałoby się powiedzieć z takich prostych, betlejemskich warunków - stworzyła dzieło, które potem rozwinęło się, stało się wielkie, znane, służące za przykład tego, że nie tylko trzeba mówić o pomocy rodzinie, ale można tę pomoc czynić w bardzo konkretny sposób - mówił w homilii kard. Nycz. Metropolita warszawski podkreślił, że stowarzyszenie poprzez działalność w świetlicach i wychowaniu młodych ludzi, poprzez prowadzenie szkół, wzięcie odpowiedzialności za wychowanie młodych ludzi, skutecznie służy rodzinie i ją wspomaga. - Szkoły Przymierza Rodzin są dzisiaj marką rozpoznawalną, cenioną za to, że dobrze przygotowują młodych ludzi do dorosłego życia - podkreślał kard. Nycz.

Po Mszy św. o swoich związkach z Przymierzem mówiła pani prezydent Anna Komorowska - Nasza rodzina ma w Przymierzu 25-letnią tradycję. I nawet nie wiem, jak by wyglądała, gdyby nie stowarzyszenie, nie da się wypowiedzieć wszystkiego, co mu zawdzięczamy. Najpierw z grupą przyjaciół też wychowujących dzieci, zaczęliśmy się wspomagać, potem dołączyliśmy do powstającego w parafii Świętej Trójcy terenowego ośrodka Przymierza Rodzin. Przeżyliśmy w nim wspaniałe chwile, nasze dzieci w nim  dorastały, potem stały się już wychowawcami, znalazły w nim grono przyjaciół, a nasza córka nawet męża. W Przymierzu odnaleźliśmy wspólnotę w wychowaniu naszych dzieci - wspominała Anna Komorowska. W czasie uroczystości Stowarzyszeni przyznało swoje odznaczenia trzem zasłużonym dla niego osobom. Izabela Dzieduszycka zapowiedziała zaś, że kolejna szkoła Przymierza powstanie w Wilanowie. Pierwszych uczniów przyjmie we wrześniu 2014 r. Po wspólnym dzieleniu się opłatkiem, Izabela Dzieduszycka rozkroiła olbrzymi urodzinowy tort, ale gości było tak dużo, że nawet on dla wszystkich nie wystarczył.

Przymierze Rodzin zostało powołane, by pomóc rodzicom w wychowaniu ich dzieci w duchu nauki Kościoła, aby wyrosły one na dobrych chrześcijan i obywateli. Stowarzyszeniu patronuje bł. Edmund Bojanowski. Działalność Stowarzyszenia skierowana jest głównie do rodzin katolickich, ale w szeregach jego członków znajdują się też ludzie innych wyznań oraz niewierzący. Praca odbywa się przede wszystkim w grupach rówieśniczych dziecięcych i młodzieżowych, grupach rodziców i grupach rodzin, zorganizowanych w Terenowych Ośrodkach Przymierza Rodzin przy parafiach. Obecnie funkcjonuje ok. 13 ośrodków, skupiających ok. 1000 osób, w Warszawie, Rawie Mazowieckiej, Garwolinie, Kutnie i Pruszczu Gdańskim. Stowarzyszenie prowadzi 3 szkoły podstawowe, 4 gimnazja, 2 licea ogólnokształcące, 1 Szkołę Wyższą, 3 świetlice środowiskowe i 1 przedszkole. Dzięki inicjatywie środowiska miejscowego w 1996 r. zostało założone Katolickie Liceum Ogólnokształcące Przymierza Rodzin w Garwolinie, a w 2006 r. Gimnazjum. W roku 1997 rozpoczęła działalność Szkoła Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II (szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum) na Ursynowie, w budynku wzniesionym od podstaw przez Stowarzyszenie. W 2001 r. dołączyła do niej Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin, kształcąca przyszłych nauczycieli na trzyletnich studiach licencjackich (dziennych i zaocznych) oraz prowadząca studia podyplomowe. Wiosną roku 2003, na życzenie nauczycieli i rodziców, do szkół Przymierza Rodzin dołączyła Szkoła Podstawowa i Gimnazjum nr 2 na Mokotowie, tzw. "Biedronki". Również w roku 2003 rozpoczęła działalność Szkoła Przymierza Rodzin nr 3 im. Ks. Jerzego Popiełuszki (szkoła podstawowa i gimnazjum) na Bielanach. Świetlice środowiskowe prowadzone są obecnie w Rawie Mazowieckiej, Kutnie i w Ursusie. Szkoła Wyższa organizuje kursy dla kierowników świetlic.