U naszych starszych braci

Tomasz Gołąb

publikacja 20.01.2013 15:55

Kilkuset warszawiaków odwiedziło z okazji Dnia Judaizmu Synagogę im. Nożyków przy ul. Twardej. Chcieli poznać wiarę naszych starszych braci w wierze i niezwykłą historię śródmiejskiej bożnicy.

U naszych starszych braci Synagoga imienia Ryfki i Zalmana Nożyków przy ulicy Twardej 6 została wzniesiona w latach 1898-1902 według projektu nieznanego architekta Tomasz Gołąb/GN

- Gmina warszawska jest największą społecznością żydowską w Polsce, liczy około 600 członków. Mogą do niej należeć osoby, których przynajmniej jeden z dziadków był Żydem - mówił osobom, które chciały z okazji Dnia Judaizmu zobaczyć największą Synagogę w Polsce Bolesław Zając, pracownik gminy żydowskiej i przewodnik warszawski.

Odwiedzający w niedzielę 20 stycznia zabytkowe wnętrza Synagogi im. Nożyków mogli posłuchać opowieści o życiu żydowskim w Warszawie, tradycji, zwyczajach i religii. Wystąpił także chór żydowski Szir Awiw, a dzieci uczestniczyły w specjalnych warsztatach plastycznych.

Synagoga imienia Ryfki i Zalmana Nożyków przy ulicy Twardej 6 została wzniesiona w latach 1898-1902 według projektu nieznanego architekta. Zbudowano ją w stylu neoromańskim, z elementami ornamentyki bizantyjskiej i mauretańskiej. Sekcja męska na parterze i żeńska na balkonie mieszczą razem 350 osób. Budynek przetrwał zniszczenie miasta podczas II wojny światowej, jako jeden z dwóch spośród 400 warszawskich domów modlitwy i bożnic. Obecnie synagoga stanowi najważniejszy punkt spotkań społeczności żydowskiej, jest jednocześnie miejscem modlitw i dużych wydarzeń kulturalnych, jak np. koncerty, wystawy, debaty. W podziemiach synagogi znajduje się również mykwa – łaźnia rytualna.

Synagogę można zwiedzać także poza Dniem Judaizmu: od poniedziałku do czwartku w godzinach: 9-20, w piątki do zachodu słońca, a w niedziele od 11 do 19. Koszt wstępu wynosi 6 złotych.

Główne obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim odbyły się w tym roku w w Przemyślu, mieście od wieków wielokulturowym, w którym do czasu ostatniej wojny tętniło życie wspólnoty żydowskiej. W Warszawie z tej okazji 17 stycznia w kościele środowisk twórczych przy pl. Teatralnym 18 bp Tadeusz Pikus przewodniczył liturgii Słowa Bożego z komentarzem żydowskim i chrześcijańskim.

"We wzajemnych relacjach katolicko-żydowskich w Polsce dokonało się już bardzo wiele. Żydzi nie dostrzegają już w inicjatywach Kościoła ukrytych zamiarów nowych "krucjat", a katolicy nie stawiają już zarzutów o asymetrię katolickiego zaangażowania. Potrzeba dalej wiele cierpliwości, taktu i delikatności, ufności i bezinteresowności, zaangażowania i dobrej woli, aby przywracać na polskiej ziemi te najpiękniejsze tradycje z przeszłości, współobywatelstwa, współpracy, współcierpienia, braterstwa broni w walce przeciw okupacji wspólnej Ojczyzny, wzajemnego zaufania, które naruszyła tragedia Zagłady; aby pogłębiać wśród chrześcijan świadomość prawdy, że kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm, że antysemityzm jest grzechem, że wierzący Żydzi są naszymi braćmi w wierze Abrahama, naszego patriarchy" - napisał z okazji tegorocznego, 14. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce bp Mieczysław Cisło.