Prymas sam wybrał to miejsce

jjw/PAP

publikacja 24.01.2013 19:00

Miejsce pochówku kard. Józefa Glempa symbolicznie dopełnia jego życie. Prymas spocznie w grobowcu, w którym kiedyś pochowany był jego poprzednik.

Dawny sarkofag św. Felińskiego. Teraz spocznie w nim śp. kard. Józef Glemp Dawny sarkofag św. Felińskiego. Teraz spocznie w nim śp. kard. Józef Glemp
Joanna Jureczko-Wilk/GN

Ciało kard. Józefa Glempa spocznie w Krypcie Arcybiskupów Warszawskich w podziemiach archikatedry. Jak ujawnił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, to sam prymas senior chciał być pochowany w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, co stwierdził w swoim testamencie.

– Sarkofag będzie wykonany z czarnego granitu, a na nim zostaną wyryte krzyż, imię i nazwisko kardynała oraz daty urodzin i śmierci, a także daty pełnienia posługi arcybiskupa Warszawy i posługi prymasa Polski – ujawnił proboszcz warszawskiej archikatedry ks. Bogdan Bartołd po uzgodnieniach w tej sprawie.

Jak powiedział, sarkofag stanie w Krypcie Arcybiskupów Warszawskich w miejscu, gdzie do niedawna spoczywał abp Zygmunt Szczęsny Feliński. Po jego kanonizacji w 2009 r. (której w Watykanie dokonał papież Benedykt XVI) szczątki św. abp. Felińskiego zostały przeniesione jako relikwie z podziemi do głównego gmachu katedry. – Teraz tam stanie sarkofag kardynała Glempa. W przyszłości zostanie nad nim też wyryty jego herb biskupi – dodał ks. Bartołd.

Miejsce spoczynku jest bardzo symboliczne. To właśnie kard. Glemp był wielkim propagatorem życia i dzieł abp. Szczęsnego Felińskiego. W czasie jego biskupstwa w Warszawie abp Szczęsny Feliński został ogłoszony w 2002 r. błogosławionym.

Archikatedra warszawska ma kilka krypt, a w niej kilkanaście grobowców. W kryptach stoją sarkofagi prymasów Królestwa Polskiego: Szczepana Hołowczyca (1741–1823), Wojciecha Skarszewskiego (1743–1827), zaś Krypta Arcybiskupów Warszawskich mieści sarkofagi abp. Antoniego Fijałkowskiego (1778–1861) i Wincentego Teofila Popiela (1825–1912). Archikatedra jest też miejscem spoczynku prymasa Augusta Hlonda (1881–1948) oraz Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego (1901–1981), którego sarkofag w 1990 r. przeniesiono z podziemi do nowo zbudowanej, poświęconej mu kaplicy w północnej nawie, umiejscowionej na lewo od wejścia do świątyni.

Bazylika archikatedralna na Starym Mieście jest również symbolicznym miejscem spoczynku króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 1995 r. w białym sarkofagu złożono szczątki pochodzące ze splądrowanej w 1939 r. przez Sowietów kaplicy w Wołczynie (obecnie Białoruś), gdzie król był pochowany. W innym miejscu podziemi – Krypcie Książęcej – znajdują się też XIII- i XVI-wieczne sarkofagi trzech książąt mazowieckich.

Po odzyskaniu przez Polskę w 1918 r. niepodległości archikatedra warszawska stała się miejscem pochówku głów państwa i jego najznamienitszych obywateli.

W katedrze znajdują się sarkofagi pisarza Henryka Sienkiewicza oraz pianisty i premiera II RP Ignacego Paderewskiego oraz Naczelnego Wodza Kazimierza Sosnkowskiego. W krypcie zwanej prezydencką pochowano Gabriela Narutowicza (zamordowanego w 1922 r.) i Ignacego Mościckiego – pierwszego i trzeciego prezydenta II RP. O drugim prezydencie Stanisławie Wojciechowskim (pochowanym na Powązkach) przypomina pamiątkowa tablica.