Karta Rodziny w kolejnej gminie

Tomasz Gołąb

publikacja 13.02.2013 15:25

Wołomińska Karta Rodziny uprawnia do zniżek m.in. w instytucjach kultury i obiektach sportowych. Kolejny samorząd chce ułatwić życie rodzinom wychowującym co najmniej troje dzieci. Ministerstwo Finansów dementuje plotki, że od bonifikat trzeba będzie płacić podatek.

Karta Rodziny w kolejnej gminie Rodziny korzystające ze zniżek nie będą musiały płacić dodatkowego podatku Tomasz Gołąb/GN

O planach wprowadzenia podatku od ulg, które gminy przyznają rodzinom wielodzietnym poinformowała "Rzeczpospolita". Ale Ministerstwo Finansów uspokaja: "Jeżeli urząd gminy podejmie uchwałę o pomocy polegającej na przyznaniu pomocy w postaci ulg i zniżek, kierowanej do grupy społeczeństwa spełniającej określone kryteria, czyli np. rodzin wielodzietnych, to taka sytuacja nie powoduje powstania przychodu po stronie osób z niej korzystających – czyli nie występuje konieczność opodatkowania tych ulg" - czytamy w komunikacie. To ważna informacja, bo około 50 samorządów w Polsce (niestety nie w Warszawie) wprowadziło już u siebie tzw. Karty Rodziny Wielodzietnej. Ostatnio zrobił to Wołomin, który od 1 lutego przyjmuje wnioski o wydanie takich kart.

- Według naszych obliczeń w 2013 r. z Wołomińskiej Karty Rodziny może skorzystać ok. 500 rodzin wielodzietnych – ocenia Iza Bońska, rzecznik urzędu gminy.

Karta przysługuje członkom rodzin wielodzietnych, tzn. dzieciom i rodzicom. Umożliwia m.in. korzystanie z oferty Miejskiego Domu Kultury i Ośrodka Sportu i Rekreacji z dużymi zniżkami. Na przykład bilety na pływalnię i na zajęcia w ramach MDK kosztują mniej o połowę. 30-procentowe zniżki  obowiązują m.in. na koncerty, wystawy, zajęcia nauki pływania czy wynajem obiektów sportowych. Posiadacze karty mogą też liczyć na rabaty w opłatach za usługi opiekuńczo-wychowawcze w przedszkolach.
Podobne rozwiązania przyjęły już także inne podwarszawskie gminy. Od ponad roku cieszą się nią rodziny w Łomiankach, Sochaczewie, Legionowie i Ząbkach, od niedawna w Piasecznie i Lesznowoli, a od czterech lat – w Grodzisku Mazowieckim.