Padłeś ofiarą przestępstwa?

Tomasz Gołąb/www.policja.waw.pl/GUS

publikacja 25.02.2013 18:13

Trwa właśnie Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W całym kraju dyżurują adwokaci, psychologowie, kuratorzy i policjanci, którzy chcą pomóc ofiarom czynów karalnych.

Padłeś ofiarą przestępstwa? Dwa na trzy stwierdzone w 2012 r. w Warszawie przestępstwa dokonywane były przeciwko mieniu Tomasz Gołąb/GN

Według danych GUS, w 2012 r. w Warszawie popełniono ponad 57 tys. różnego rodzaju przestępstw. Najwięcej, blisko 10 tys., popełniono w Śródmieściu, najmniej – w dzielnicy Wesoła, zaledwie 412. Trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Między 25 lutego a 2 marca każdy zainteresowany może zgłosić się po poradę m.in. do adwokatów, radców prawnych, prokuratorów, policjantów czy kuratorów sądowych i komorników. W wyznaczonych ośrodkach pełnione są dyżury od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 18 oraz w sobotę w godzinach od 10 do 13.

W organizację obchodów – poza Ministerstwem Sprawiedliwości – aktywnie włączyły się: Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Kuratorów, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Komenda Główna Straży Granicznej i Krajowa Rada Komornicza.

Informacji prawnej udzielać będą nie tylko adwokaci, radcy prawni, aplikanci adwokaccy i radcowscy, ale także prokuratorzy i funkcjonariusze policji – czyli osoby, które posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego oraz – w zakresie postępowania wykonawczego – kuratorzy sądowi i komornicy.

Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną. Niezależnie od dyżurów pełnionych w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem na terenie kraju – dzięki współpracy podmiotów zaangażowanych w obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem – zostaną zorganizowane dodatkowe dyżury specjalistów.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w stosunku do roku 2011 w roku 2012 wzrosła jedynie liczba przestępstw gospodarczych. Przestępstwa przeciwko mieniu to ponad 67 proc. wszystkich czynów karalnych popełnionych w Warszawie. Przestępstwa przeciwko rodzinie i opiece to zaledwie 1,4 proc. ogółu przestępstw w 2012 r. 

Adresy Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w regionie:

  • OPOPP – Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia", ul. Korotyńskiego 13, 02-121 Warszawa, www.niebieskalinia.pl, e-mail: pogotowie@niebieskalinia.pl, tel. 22 823 96 64.
  • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. O. H.Koźmińskiego 15, 05-170 Zakroczym.
  • Punkt Informacyjno-Konsultacyjny, ul. 3 Maja 14/16, Ząbki.