O. Wacław Oszajca: To zapowiedź zmian

aś/PAP

publikacja 13.03.2013 22:31

– Wybór kard. Bergoglio to zapowiedź zmian w Kościele i jego otwarcia na współczesny świat – uważa o. Wacław Oszajca, jezuita.

O. Wacław Oszajca: To zapowiedź zmian Zdaniem jezuity o. Oszajcy, nowy papież będzie zabiegał o zachowanie tożsamości Kościołów lokalnych Henryk Przondziono/GN

Zakonnik podkreśla, że nowy papież jest człowiekiem, który kocha Kościół i cechuje się zdrowym rozsądkiem. Jego zdaniem, wybór imienia świadczy o tym, że będzie kładł akcent na dwie rzeczy: wiarę jako osobistą relację człowieka z Bogiem, oraz na otwarcie Kościoła i jego wyjście do świata.

Jezuita ocenił, że papież Franciszek jako Argentyńczyk będzie zabiegał o zachowanie tożsamości Kościołów lokalnych. – Jezuici mają w tym swoje doświadczenie, wynikające choćby z misji prowadzonych w Ameryce Południowej – powiedział.
 
Zdaniem o. Oszajcy, wybór kard. Bergoglio jest zapowiedzią zmian w Kościele – będzie zapewne kontynuował reformę Kurii Rzymskiej, stanie także przed zagadnieniami związanymi z kwestiami obyczajowymi. Jezuita dodał także, że można spodziewać się przyspieszenia procesu oczyszczania Kościoła z przejawów pedofilii.